przejdź do treści
  • facebook
  • język migowy
  • BIP
  • Flaga Unii Europejskiej
  • Czyste Powietrze

Poręba pamięta o żołnierzach wyklętych

3 Marca 2022

Tradycyjnie już, czyli pod Pomnikiem Poległych Bohaterów w Walkach o Wolność Ojczyzny, przedstawiciele miasta - na czele z burmistrzem Ryszardem Spyrą, skarbnikiem miasta Joanną Muchą i przewodniczącą Rady Miasta Poręba Elżbietą Kołodziej - zapalili symboliczny znicz.

Nie zabrakło również przedstawicieli Miejskiego Ośrodka Kultury i Miejskiej Biblioteki Publicznej, dyrekcji z SP nr 1 oraz SP nr 2, a także drużyny harcerskiej z SP nr 1 pod patronatem Pani Jadwigi Bergier.

Przypomnijmy; 1 marca obchodzone jest święto państwowe, poświęcone upamiętnieniu żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia. W 2001 roku Sejm Rzeczypospolitej Polskiej podjął uchwałę, w której uznał zasługi organizacji niepodległościowych, które po zakończeniu II wojny światowej zdecydowały się na podjęcie walki o suwerenność Polski.

1 marca uchwałą ustanowiono Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, upamiętniający polskie powojenne podziemie antykomunistyczne. Data jest nieprzypadkowa. Tego dnia w 1951 roku w mokotowskim więzieniu komuniści zamordowali przywódców IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość.

Określenie “żołnierze wyklęci” zostało po raz pierwszy użyte podczas wystawy z 1993 roku poświęconej antykomunistycznemu podziemiu.

do góry