przejdź do treści
  • facebook
  • język migowy
  • BIP
  • Flaga Unii Europejskiej
  • Czyste Powietrze

Poręba obchodziła Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

3 Marca 2021

Tradycyjnie już, czyli pod Pomnikiem Poległych Bohaterów w Walkach o Wolność Ojczyzny, przedstawiciele miasta Poręba zapalili symboliczny znicz.

1 marca obchodzone jest święto państwowe, poświęcone upamiętnieniu żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia. Z tej okazji, burmistrz Poręby Ryszard Spyra wraz z panią skarbnik Joanną Muchą, zapalili znicze pod Pomnikiem Poległych Bohaterów w Walkach o Wolność Ojczyzny. Te symboliczne obchody odbyły się oczywiście z zachowaniem wszelkich rygorów sanitarnych.

W 2001 roku Sejm Rzeczypospolitej Polskiej podjął uchwałę, w której uznał zasługi organizacji niepodległościowych, które po zakończeniu II wojny światowej zdecydowały się na podjęcie walki o suwerenność Polski. 1 marca uchwałą ustanowiono Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, upamiętniający polskie powojenne podziemie antykomunistyczne.

Data jest nieprzypadkowa. 1 marca 1951 w mokotowskim więzieniu komuniści zamordowali przywódców IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość.

Określenie “żołnierze wyklęci” zostało po raz pierwszy użyte podczas wystawy z 1993 roku poświęconej antykomunistycznemu podziemiu.
pomnik

do góry