przejdź do treści
  • facebook
  • język migowy
  • BIP
  • Flaga Unii Europejskiej
  • Czyste Powietrze

Poręba negocjuje z dostawcami węgla.

16 Listopada 2022

Nasza gmina, zgodnie z rządowymi wytycznymi, przygotowuje się do sprzedaży węgla na preferencyjnych warunkach. - Aktualnie negocjujemy ceny ze składami węglowymi - informują urzędnicy.

Cena tony węgla pobija właśnie kolejne rekordy. W komercyjnych składach oscyluje w kwocie 4 tysięcy złotych, a rekordowo sięga nawet 5 tysięcy złotych. Oznacza to wzrost o nawet 400 procent w porównaniu z ubiegłym rokiem. Mieszkańcy Poręby będą mogli skorzystać jednak z zakupu po preferencyjnych cenach. - Myśląc o dobru naszych mieszkańców, zdecydowaliśmy się wziąć aktywny udział w programie rządowym i pomóc w dystrybucji węgla na naszym terenie - mówi Ryszard Spyra, burmistrz Poręby.

Maksymalnie 2 tys. zł za tonę!

Gmina zapoznała się już ze szczegółowymi zasadami związanymi z ustawą z dnia 27 października 2022 r. o zakupie preferencyjnym paliwa stałego dla gospodarstw domowych. Zgodnie z przepisami, mieszkańcy będą mogli kupić węgiel za cenę maksymalnie 2 tysięcy złotych za tonę. - Chcemy, by był jak najtańszy, aktualnie prowadzimy negocjacje ze składami węgla - informują porębscy urzędnicy.

Gmina lada chwila podpisze tez umowę z Polską Grupą Górniczą, spółką, która wydobywa węgiel i odpowiada za jego dobrą jakość. Po zawarciu umowy zostanie ustalony harmonogram i miejsce odbioru węgla. Koszt transportu i wybór sposobu dystrybucji do gospodarstw domowych leży po stronie gminy. - Cały proces przygotowania się do dystrybucji węgla przez samorządy jest dość skompilowany, niemniej jednak, bierzemy w nim udział ze względu na naszych mieszkańców. Zdajemy sobie sprawę, z coraz trudniejszej sytuacji porębskich rodzin. Wszyscy odczuwamy skutki wysokiej inflacji, podwyżek cen żywności czy energii - podkreśla burmistrz Spyra.

Kto będzie mógł kupić węgiel od gminy?

Z programu skorzystać będzie osoba fizyczna, która złoży odpowiedni wniosek i która spełnia warunki uprawniające do dodatku węglowego. Węgiel będzie można nabyć w partiach: do końca 2022 roku oraz od 1 stycznia do 30 kwietnia 2023 roku. Program rządowy przewiduje dwie partie po 1,5 tony dla każdego wnioskodawcy.

Warunkiem otrzymania jest oświadczenie, że mieszkaniec (oraz inne osoby z jego gospodarstwa domowego) nie nabyły paliwa stałego na sezon grzewczy przypadający na lata 2022-2023, po cenie niższej niż 2 tys zł brutto za tonę , w ilości co najmniej 1,5 tony - w przypadku, gdy wniosek dotyczy zakupu do dnia 31 grudnia 2022 roku lub 3 tony - w przypadku gdy wniosek dotyczy zakupu również od dnia 1 stycznia 2023 roku.

Wnioski już można składać w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Porębie.

Można go również pobrać poniżej.

Kategoria: Powiązane pliki [1]
Format Nazwa pliku (kliknij aby pobrać) Pobierz Zobacz
Kategoria: Aktualności
docx Wniosek o zakup do gminy sprzedającej. / 30.59KB
ilość pobrań: 57
Wniosek o zakup do gminy sprzedającej. 30.59KB -

do góry