przejdź do treści
  • facebook
  • język migowy
  • BIP
  • Flaga Unii Europejskiej

Poręba na niezwykłych warsztatach w Łodzi

26 Października 2023

Dwa dni spotkań z niezwykłymi ludźmi, dwa dni wymiany ważnych doświadczeń. - Teraz wiele rozwiązań możemy przenieść na porębski grunt - przekonują uczestnicy warsztatów, które odbyły się w Łodzi.

To nie była zwykła wycieczka. Burmistrz Poręby Ryszard Spyra, wspólnie z radnymi, przedstawicielami Urzędu Miasta, ale także m.in. porębskiego MOPS-u, wziął czynny udział w niezwykłym projekcie zorganizowanym przez łódzką Fundację Instytutu Spraw Obywatelskich.

Na czym polegał?

Zostaliśmy zaproszeni na wykłady i warsztaty dotyczące ogólnie rzecz ujmując, wspierania osób z niepełnosprawnościami. O różnych zakresach niepełnosprawności i w różnym wieku. To była niezwykła lekcja - mówi Katarzyna Wilk, kierownik Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Porębie.

Z doświadczeń Łodzi skorzysta Poręba

W ciągu dwóch dni - 17 i 18 października, reprezentacja z Poręby wzięła udział w szeregu spotkań. Odwiedziła m.in. fundację prowadzącą gabinet terapeutyczny, który świadczy usługi w zakresie terapii dzieci z autyzmem oraz Warsztat Terapii Zajęciowej przy Polskim Związku Głuchych.

To jednak nie wszystko. Przedstawiciele Poręby mieli okazję z bliska przyjrzeć się fundacji, która prowadzi kawiarnię społeczną zatrudniającą sześć osób z obszaru wykluczenia społecznego, a także odwiedzić Spółdzielnię Socjalną RESTART, która prowadzi Pub Spółdzielczy.

Wiele z treści wykładowych i warsztatowych, jakie zostały nam przekazane, zamierzamy wykorzystać w przyszłości kierując je do mieszkańców Poręby - mówi Katarzyna Wilk.

Wspólnie z burmistrzem Ryszardem Spyrą, nie kryją zachwytu, który towarzyszył im podczas spotkań z ludźmi niosącym bezinteresowne wsparcie drugiemu człowiekowi. - Czujemy dla nich ogromny podziw - podkreśla burmistrz Spyra.

Łódź jak z obrazka

I choć program był napięty, dzięki uprzejmości organizatorów projektu, przedstawiciele Poręby mieli możliwość poznania kilku historycznych miejsc w Łodzi. - Zwiedziliśmy jedną z najpiękniejszej z części tego miasta, czyli ulicę Piotrkowską.

Zaznaczmy, że projekt finansowany był ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Społecznego oraz budżetu Państwa w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020. Organizatorem programu wizyt studyjnych w ramach projektu „OWES Subregionu Centralno- Wschodniego” jest Fundacja Regionalnej Agencji Promocji Zatrudnienia z Sosnowca oraz Fundacja Instytut Spraw Obywatelskich z Łodzi.

do góry