przejdź do treści
  • facebook
  • język migowy
  • BIP

Podziel się posiłkiem! W Porębie powstała Jadłodzielnia

11 Stycznia 2023

Przed wejściem do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Porębie stanął nieduży domek z drzwiczkami. - To miejsce, gdzie podzielić możemy się posiłkiem - informują przedstawiciele MOPS-u.

Ile razy zdarza się, że wyciągamy z lodówki jogurt po terminie ważności? Ile razy zdarza się, że kupimy coś hurtowo, licząc na oszczędności w domowym budżecie, a potem część tych zakupów wyrzucamy do kosza? - Niestety słyniemy z tego, że wyrzucamy naprawdę duże ilości jedzenia, a jest przecież tylu potrzebujących. Dla osób, które żyją naprawdę skromnie taki jogurt, serek czy bochenek chleba są na wagę złota - mówi Katarzyna Wilk, kierownik Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Porębie.

Teraz jedzeniem będzie można się podzielić. Nie tylko zbytkami, chętni będą mogli zostawić żywność dla potrzebujących, kiedy tylko będą mieli takie życzenie. - Stworzyliśmy bowiem specjalne miejsce do tego służące. To porębska Jadłodzielnia - mówi Katarzyna Wilk.

Jak wygląda miejsce, gdzie podzielić możemy się posiłkiem? To nieduży domek z materiałów przypominających drewno, z półkami w środku. Aktualnie nie ma tutaj żadnej chłodni, czemu sprzyja pora roku. Na ciepłe miesiące MOPS planuje jednak umieszczenie w środku niedużej lodówki. Inicjatorzy przedsięwzięcia zaznaczają, że Jadłodzielnia czynna jest 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu.

To rozwiązanie, które ułatwia sprawę zarówno potrzebującym, jak i darczyńcom. Żywność do Jadłodzielni zanieść można bowiem o dowolnej porze. Identycznie wygląda kwestia odbioru. - Tu często ważna jest anonimowość. Wielu osobom brakuje żywności, nie chcą jednak, by ktoś o tym wiedział. Jadłodzielnia rozwiązuje sprawę - podkreślają przedstawiciele porębskiego MOPS-u.

Katarzyna Wilk dziękuje wszystkim, którzy dołożyli swoja cegiełkę do tej inicjatywy. - Trudno każdego wymienić z imienia i nazwiska, żeby kogoś nie pominąć. Szczególne podziękowania składam: Przedstawicielom Gminy Poręba, MPWIK w Porębie, a przede wszystkim panu Tomaszowi Turek, który samodzielnie zamontował całą Jadłodzielnię - podkreśla kierownik porebskiego MOPS-u.

Regulamin działania porębskiej Jadłodzielni znajdziemy m.in. na jej drzwiczkach. Warto pamiętać, by zostawiać tam produkty zapakowane lub w pojemnikach, które sam mógłbyś zjeść i nie przekroczyły terminu przydatności do spożycia - ,,należy spożyć do”. Słowem; bezpieczne dla zdrowia. 

Jadłodzielnia w Porębie oficjalnie rozpocznie swoje funkcjonowanie już w najbliższy piątek.

do góry