przejdź do treści
  • facebook
  • język migowy
  • BIP
  • Flaga Unii Europejskiej

Od 7 listopada 2021 r. nowe dowody osobiste

2 Listopada 2021

Zgodnie z komunikatem Ministra Cyfryzacji z dnia 30 września br. wprowadzenie rozwiązań technicznych umożliwiających wydawanie nowego dowodu osobistego zostało zaplanowane na 7 listopada 2021 r. Oznacza to, że od poniedziałku, 8 listopada, w urzędach mieszkańcy będą mogli składać już wnioski o dokument tożsamości według nowych regulacji.

Najważniejszą zmianą będzie wprowadzenie drugiej obok fotografii cechy biometrycznej, czyli odcisków palców (tylko w warstwie elektronicznej) oraz podpisu posiadacza dowodu. W warstwie graficznej pojawi się także literowy skrót PL na tle flagi Unii Europejskiej.  W związku z tym, że w dowodzie pojawią się odciski palców i podpis posiadacza konieczna będzie osobista wizyta w urzędzie.  Wiosek elektronicznie będzie można złożyć wyłącznie dla dzieci do 12 roku życia.

Wdrożenie nowego wzoru dowodu osobistego nie oznacza konieczności wymiany wszystkich dokumentów. W pierwszej kolejności wymiana dotyczy dowodów, którym upływa termin ważności. Nowy dokument otrzymają też osoby, które po raz pierwszy będą wnioskować o wydanie dowodu osobistego. Dotychczasowe dowody osobiste zachowują ważność do upływu terminu na jaki zostały wydane.

Powodem powyższych zmian jest konieczność dostosowania ustawy
o dowodach osobistych do przepisów rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1157 z 20 czerwca 2019 r. zobowiązującego do poprawy zabezpieczeń w wydawanych dokumentach.

W związku z wprowadzeniem powyższych regulacji składanie wniosków o wydanie dowodu osobistego wg. obecnego wzoru będzie możliwe tylko do dnia 5 listopada 2021 r. do godz. 12.00.

dowod

do góry