przejdź do treści
  • facebook
  • język migowy
  • BIP
  • Flaga Unii Europejskiej

Miasto odnowiło pamiątkę historyczną

14 Grudnia 2021

Niegdyś mieszkańcy czerpali z niej wodę. Dziś stanowi ważny historyczny artefakt.
Studnia w dzielnicy Niwki właśnie dostała drugie życie.

Ma kilkadziesiąt lat. Ile dokładnie? - Tego nie udało nam się ustalić. Niemniej jednak, zanim powstała porębska spółka wodociągowa, mieszkańcy często z niej korzystali. Była to ogólnodostępna, gminna studnia - mówi Mariusz Grabarczyk, prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Porębie.

Wiele lat temu ktoś zdecydował się odnowić studnię w dzielnicy Niwki, ale czas nie był dla niej łaskawy. Stare kafelki w kilku miejscach odpadły, widać było pęknięcia i szczeliny. Na gruntowną renowację tej pamiątki historycznej zdecydował się Urząd Miasta w Porębie. Za prace odpowiedzialny był porębski MPWiK.

Tak było :
przed

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

- Wymieniliśmy zniszczone kafle. Nowe przypominają cegłę klinkierową - mówi Mariusz Grabarczyk. Dodaje, że pracownicy spółki na wierzchu studni zamontowali odporną na warunki atmosferyczne deskę tarasową, nowe żeliwne słupki połączone ozdobnym łańcuchem oraz pompa ręczna do czerpania wody. Teren wokół studni wysypali zdobnymi kamieniami. - Historyczna studnia dostała drugie życie - mówi prezes porębskich wodociągów. Zaznacza jednak, że choć w studni fizycznie jest woda, nie można jej używać ze względu na fakt, że jest to woda niezdatna do picia. 

Tak jest :
po

do góry