przejdź do treści
  • facebook
  • język migowy
  • BIP
  • Flaga Unii Europejskiej

„Maraton” w przedszkolu. Maluchy wzięły udział w międzynarodowy projekcie

2 Października 2020

Międzynarodowa integracja, ćwiczenia na świeżym powietrzu i zdrowe przekąski. Tak w tym roku porębskie maluchy obchodziły Dzień Przedszkolaka.

Przypada 21 września i bez dwóch zdań jest ważną datą w kalendarzu wszystkich maluchów. To Dzień Przedszkolaka! Z tej okazji przedszkolaki z naszej porębskiej placówki wzięły udział w międzynarodowych projekcie pod hasłem; „Sprintem do maratonu”. Co takiego się działo

Przedszkolaki z Turcji też wzięły udział w zabawie

- Działo się wiele i było bardzo aktywnie - podkreśla Marzena Orzoł, dyrektor Przedszkola Miejskiego nr 1 im. Misia Uszatka w Porębie. Międzynarodowy projekt, o którym mowa to pomysł wydawnictwa„Bliżej Przedszkola” i Wioletty Ojrzyńskiej, który promuje zdrowy styl życia i wszelką aktywność fizyczną, przede wszystkim tę na świeżym powietrzu. Co ciekawe, projekt swoim zasięgiem objął nie tylko polskie przedszkola. - W projekcie towarzyszyły nam przedszkolaki z Przedszkola nr 9 „Pod Sosenką” w Siemianowicach Śląskich, a także przedszkolaki z Hayme Hatun Anaokulu - przedszkola znajdującego się w mieście Buca w Turcji - zaznacza pani dyrektor.

Co robić zimą, a co latem?

Czym maluchy zajmowały się w Dniu Przedszkolaka? Przede wszystkim sportem. Mali podopieczni porębskiej placówki dowiedziały się m.in., że zimą jeździć można na nartach, latem zaś pływać w basenie. Wiedzą już, że sport to zdrowie i w zasadzie nie ma takiej pory roku, kiedy moglibyśmy sobie go odpuścić. - Na świeżym powietrzu zawsze można robić coś ciekawego - podkreślają współorganizatorzy projektu.

Porębskie przedszkolaki ćwiczyły biegi lub spacer, zmierzyły się także z konkretnymi dystansami -  niemalże jak podczas prawdziwych zawodów sportowych.

Teraz zróbmy zdrową sałatkę

Po tym dniu pełnym wrażeń, na dzieci czekał poczęstunek. Zdrowy, bo maluchy biorące udział w projekcie niczym prawdziwi kuchmistrzowie, przygotowywały sałatkę owocową. Pewnie tak samo dobrze smakowała w Turcji, jak i w Polsce. Dzieci mogły bowiem śledzić Dzień Przedszkolaka w przedszkolu u zagranicznych przyjaciół za pomocą platformy „E-twinning” i strony TwinSpace utworzonego projektu. - To zawsze bardzo jednoczy, a wspólna zabawa uczy kreatywności - podkreśla Marzena Orzoł. 

Przedszkolaki za udział w międzynarodowym projekcie zostały nagrodzone dyplomami i medalami. Dzień zakończył się wspólnymi zabawami przy muzyce.

do góry