przejdź do treści
  • facebook
  • język migowy
  • BIP
  • Flaga Unii Europejskiej

MPWiK produkuje własny prąd

16 Sierpnia 2023

Działają już prawie dwa miesiące. Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Porębie podsumowuje, ile energii wyprodukowało 220 paneli słonecznych, stojących na terenie zakładu.

- Sprawdzają się całkiem nieźle - mówi Mariusz Grabarczyk, prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Porębie. Spółka chcąc zaoszczędzić na rachunkach postarała się o panele fotowoltaiczne. Łącznie 220 sztuk paneli, które zamontowano w dwóch lokalizacjach: przy ul. Pędzicha oraz w sąsiedztwie niedawno uruchomionej nowej oczyszczalni ścieków w Porębie.

System połączony jest z aplikacją, która na bieżąco wskazuje dane dotyczące działania instalacji. - W ciągu 30 dni nasze urządzania wyprodukowały ok. 15 MWh prądu. Oznacza to, że dzięki nim zapobiegliśmy uwolnieniu do atmosfery 10 ton CO2 oraz wycince 700 drzew - podsumowuje prezes porębskiego MPWiK.

Ekologia i odpowiedzialność. Przede wszystkim jednak - konieczność oszczędzania. To główne powody, dla których Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Porębie zdecydowało się na taką inwestycję.

- Wyliczyliśmy, że w związku z tegoroczną podwyżką cen prądu, rachunek spółki na koniec 2023 roku sięgnie około miliona złotych - szacuje Mariusz Grabarczyk, prezes MPWiK w Porębie. Zaznacza, że wcześniej za megawatogodzinę spółka płaciła 406 zł, od 1 stycznia 2023 roku stawka wynosi już 785 zł.

do góry