przejdź do treści
  • facebook
  • język migowy
  • BIP

Łańcuch Przeżycia? Młodzi porębianie już wiedzą o co chodzi

14 Czerwca 2021

Jak wezwać pomoc, prawidłowo wykonać masaż serca i czym jest Łańcuch Przeżycia? Uczniowie klas trzecich z porębskiej Szkoły Podstawowej nr 1 mają to wszystko w jednym paluszku!

Choć nie zawsze każda porcja zdobytej wiedzy przyda się na co dzień, ten podręcznik z pewnością warto dokładnie przestudiować. Mowa o książce pod tytułem „Mój podręcznik do nauki pierwszej pomocy”, który Szkoła Podstawowa nr 1 w Porębie otrzymała w ramach programu przygotowanego przez Jurka Owsiaka i WOŚP pod hasłem „Ratujemy i uczymy ratować”.
rat1

Zasady udzielania pierwszej pomocy krok, po kroku.

- Zajęcia w ramach tego projektu od stycznia do czerwca - z przerwą na naukę zdalną - realizowali uczniowie klas trzecich - mówi Agnieszka Andrzejewska, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 w Porębie. Nie ukrywa, że młodzi adepci szkoły udzielania pierwszej pomocy z wielkim zainteresowaniem i zaangażowaniem uczestniczyli w zajęciach, które miały na celu solidne przyswojenie im zasad udzielania pierwszej pomocy krok, po kroku.

rat4

Ćwiczyli na fantomach

Z jakimi nowymi umiejętnościami wyszli z tej lekcji porębscy uczniowie? - Dowiedzieli się między innymi: jak zadbać o bezpieczeństwo swoje i poszkodowanego, jak wezwać pomoc, jak sprawdzić czy poszkodowany jest przytomny i czy oddycha oraz jak ułożyć go w pozycji bocznej ustalonej - wylicza dyrektor Andrzejewska.

Dzieci na fantomach uczyły się także prawidłowego masażu serca i teoretycznie - (ze względu na pandemię) - wykonywania oddechów ratowniczych.

rat2
Mają specjalny wpis na świadectwie

Ważnym elementem działań było także poznanie kolejności działań, w ramach tzw. Łańcucha Przeżycia, którego ogniwa bardzo dokładnie przedstawiają to, co powinno się dziać z osobą poszkodowaną do chwili przyjazdu karetki.

Na zakończenie, każdy uczestnik zajęć wykazał się zdobytymi umiejętnościami w działaniu praktycznym, potwierdzając gotowość bycia Małym Ratownikiem. - Hologram i specjalny wpis na świadectwie potwierdzają ukończenie kursu pierwszej pomocy. Wszystkim serdecznie gratulujemy i życzymy odwagi w działaniu! - podkreśla dyrekcja porębskiej podstawówki.
rat3

do góry