przejdź do treści
  • facebook
  • język migowy
  • BIP
  • Flaga Unii Europejskiej

KOLEJNE POZYSKANE ŚRODKI DLA PORĘBY - tym razem z przeznaczeniem na GROTĘ SOLNĄ

25 Lutego 2022

Już niebawem rozpoczną się działania w ramach projektu "Adaptacja pomieszczeń piwnicznych w budynku Miejskiego Ośrodka Kultury przy ul. Mickiewicza 2 w Porębie na potrzeby groty solnej wraz z niezbędnymi instalacjami". Wartość inwestycji szacowana jest na ponad 3 miliony zł.

Będzie to całkowita nowość w naszym mieście. W grocie solnej będzie można poczuć się jak nad morzem, bowiem wyłożenie pomieszczenia blokami soli morskiej stworzy mikroklimat bogaty w mikroelementy i pierwiastki śladowe, które mają korzystny wpływ na układ oddechowy i nerwowy - informuje Ryszard Spyra - burmistrz Miasta Poręba. 

Samorząd miasta Poręba w ramach programu Polski Ład pozyskał na to zadanie 2 560 000,00 zł.

Jest to kolejne działanie prozdrowotne w mieście. Przebywanie w grocie solnej to same korzyści dla zdrowia - bardzo dobry wpływ na  układ krążenia, obniżenie ciśnienia tętniczego oraz dolegliwości skórne takie jak łuszczyca, trądzik młodzieńczy czy problemy alergiczne. W miejscu tym będzie również  utworzona  sala dydaktyczna , w której realizowane będą  zajęcia edukacyjne dla dzieci i młodzieży z naszych przedszkoli oraz placówek oświatowych . 

Aby pomieszczenie to mogło spełniać swoją role i funkcjonować  w zaprojektowanej postaci, cały MOK musi zostać odwodniony poprzez profesjonalną  izolację budynku i odprowadzenie nadmiaru wody deszczowej do studzienek kanalizacyjnych  po to, aby  ściany nie podmakały  a woda nie wlewała się do piwnic budynku, jak to dzieje się w chwili obecnej .

Wilgoć w budynku zagraża jego całej konstrukcji i jest odpowiedzialna za liczne schorzenia ludzi przebywających w zbyt wilgotnych pomieszczeniach. Pojawiają się pleśń i grzyby na ścianach, suficie i podłodze. Przemoczone ściany posiadają znacznie zmniejszoną izolację cieplną. Hydroizolacja jest zabezpieczeniem obiektu przed wodą i wilgocią. Niekontrolowany napływ wody jest groźnym przeciwnikiem i wykorzysta wszystkie wady oraz niedociągnięcia nieprawidłowo wykonanej hydroizolacji. Zastosowanie wodochronnego uszczelnienia zostanie  więc dostosowane do najróżniejszych czynników charakteryzujących ten budynek takich jak rozmiar konstrukcji, zastosowane materiały budowlane i przewidywane przeznaczenie obiektu budowlanego- dodaje Burmistrz Ryszard Spyra.

do góry