przejdź do treści
  • facebook
  • język migowy
  • BIP
  • Flaga Unii Europejskiej
  • Czyste Powietrze

Już w sobotę! Poręba zaprasza na Industriadę 2023

16 Czerwca 2023

Licząca ponad 200 lat porębska wieża gichtowa będzie bohaterką Tegorocznego Święta Zabytków Techniki Województwa Śląskiego. Atrakcje czekają od południa do wieczora. Nie może Cię tu zabraknąć!

Szykowanie do święta trwało kilka tygodni. - Wieża została wysprzątana, ekspozycje naszykowane - mówi Zdzisław Kluźniak z Klubu Pasjonatów Historii Lokalnej, które opiekuje się porębską wieżą gichtową, zlokalizowaną przy ul. Fabrycznej 1.

W najbliższą sobotę -  17 czerwca -  porębski zabytek po raz drugi w swojej historii zostanie bohaterem najważniejszego święta zabytków w naszym województwie - popularnej Industriady.

Prażonki rozpoczną Industriadę

Wystawy, prelekcje, koncert, oglądanie filmu w zabytkowych murach - na ciekawy program zwiedzania z całą pewnością będzie można liczyć. Atrakcje rozpoczną się punktualnie w południe i zaplanowane są to godziny 19.

Już sam początek porębskiej Industriady zapowiada się hucznie. Będzie to bowiem…biesiada z muzyką i wspólne przygotowywanie prażonek - tradycyjnej porębkiej potrawy (możliwość przyniesienia własnego kociołka). Na godz. 13:00, 15:00 i 19:00 zaplanowano zwiedzanie wieży z przewodnikiem, zakończone pokazem filmu „Portrety XXX-lecia" - reportażem z 1974 roku pokazującego Fabrykę Urządzeń Mechanicznych i Miasto Poręba.

Malowanie twarzy, teatr i wystawy

Na terenie wieży odbywać będą się również liczne wystawy. Pojawi się tu m.in. stoisko multimedialne prezentujące eksponaty znajdujące się w wieży. O godz. 14:00 prażonki będą już gotowe i wszyscy uczestnicy wydarzenia będą mogli ich skosztować.

To jednak nie wszystko. W trakcie tegorocznego Święta Zabytków Techniki Województwa Śląskiego, atrakcje dla siebie znajdą również najmłodsi. O godz. 15:00 będą mogli wziąć udział w warsztatach plastyczno-technicznych pod hasłem „Moja wieża”, a godzinę później wybrać się na górniczą szychtę z Myszką Miki. Zobaczą także spektakl teatralny „Zwierzaki, owady i leśne runo” w wykonaniu Teatru “Na Przekór”, który działa przy Miejskim Ośrodku Kultury w Porębie.

Będzie też popcorn, wata cukrowa, tatuaże, plecenie warkoczyków, malowanie twarzy, zabawy z animatorami, konkursy z nagrodami.

Muzyczne zakończenie soboty

Industriadę w Porębie zakończy międzypokoleniowy koncert w cieniu wieży (o godz. 17), podczas którego wystąpią lokalni artyści, zespoły dziecięco-młodzieżowe, dorośli oraz seniorzy.

- Serdecznie zapraszamy do uczestnictwa w tegorocznej Industriadzie, to dla każdego miasta wielkie wyróżnienie, cieszymy się, że i nasze miasto znalazło się na mapie tegorocznych atrakcji - mówi burmistrz Poręby Ryszard Spyra.

Szczegółowy program zwiedzania wieży gichtowej znaleźć można na plakatach.

Kategoria: Powiązane pliki [1]
Format Nazwa pliku (kliknij aby pobrać) Pobierz Zobacz
Kategoria: Aktualności
pdf Harmonogram - Industriada 2023 / 1.97MB
ilość pobrań: 130
Harmonogram - Industriada 2023 1.97MB zobacz

do góry