przejdź do treści
  • facebook
  • język migowy
  • BIP
  • Flaga Unii Europejskiej

Chcesz decydować o mieście? Zostań młodzieżowym radnym

1 Czerwca 2021

Burmistrz Poręby Ryszard Spyra ogłosił wybory do II kadencji Młodzieżowej Rady Miasta Poręba. Jeśli jesteś aktywistą, masz dobre pomysły na nowości w mieście i poparcie wśród koleżanek i kolegów, to Twoje miejsce!

 Wybory do Młodzieżowej Rady Miasta Poręba odbędą się 14 czerwca bieżącego roku, w godzinach od 9 do 13. Będą to kolejne wybory do tego najmłodszego wiekiem organu samorządowego. Mimo niedużego doświadczenia, piętnastu radnych porębskiej MRM ma realny wpływ na to, co dzieje się wokół nas.

Do swoich pomysłów przekonać trzeba szkolnych kolegów

Głosowanie odbędzie się w szkołach podstawowych. Szkolne Komisje Wyborcze powołuje dyrektor placówki, a w ich skład wchodzi: 2-4 uczniów wskazanych przez organ Samorządu Uczniowskiego spośród uczniów uprawnionych do głosowania oraz przedstawiciel dyrektora szkoły. Przyszli radni muszą się nieco postarać. Trzeba przekonać swoich kolegów i koleżanki, by postawili „krzyżyk” pod dobrym nazwiskiem na szkolnej karcie wyborczej.

Dwa lata samorządowego doświadczenia

Kadencja Młodzieżowej Rady Miasta w Porębie trwa dwa lata i w tym czasie młodzi porębianie zdobywają doświadczenie w byciu u władzy. Mogą zgłaszać swoje pomysły, opinie i postulaty Radzie Miasta Poręba. Działanie Młodzieżowych Rad Miast koncentruje się bowiem przede wszystkim na funkcji konsultacyjnej. - Niemniej jednak głos młodych jest bardzo ważny. To oni będą w przyszłości dbali o rozwój naszego miasta - podkreśla burmistrz Ryszard Spyra.

Rada ma swojego opiekuna

Zanim młodzi radni nabiorą doświadczenia, ich działania wspiera specjalny opiekun - Asystent Młodzieżowej Rady Miasta. W Porębie funkcję tę pełni Małgorzata Brzęczka.

W czym Asystent wpiera radę? Bierze udział i pomaga w organizowaniu posiedzeń MRM, współpracuje z opiekunami Samorządów Szkolnych, czuwa nad zgodną ze statutem działalnością rady, bierze też odpowiedzialność za całą dokumentację dotyczącą tego organu.

- Dyżury Asystenta MRM w miarę potrzeb, mogą być pełnione w Urzędzie Miasta w Porębie pok. nr 10, po wcześniejszym uzgodnieniu telefonicznym, czy też mailowym. Harmonogram dyżurów Asysytenta zostanie przedłożony Młodzieżowej Radzie Miasta - mówi Ewa Nowak z Urzędu Miasta w Porębie.

Formularze zgłoszeniowe oraz wszelkie informacje dotyczące wyborów do MRM znaleźć można na BIP Urzędu Miasta Poręba, w zakładce „obwieszczenia”. Przypominamy, że zgodę na kandydaturę do MRM wyrazić muszą rodzice kandydata.

 

do góry