przejdź do treści
  • facebook
  • język migowy
  • BIP

Centrum Kryzysowe ostrzega przed smogiem

11 Stycznia 2024

Jest niebezpieczny! Zwłaszcza dla osób z chorobami krążenia i płuc, osób starszych a także małych dzieci. Smog, bo o nim mowa, mocno doskwiera mieszkańcom naszego województwa.  

Zakaz palenia śmieciami

Jak informuje Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Katowicach, od kilku dni w naszym regionie odnotowywane są przekroczenia poziomu alarmowego dla pyłu zawieszonego PM10 w powietrzu. - Wynika to głównie ze spadku temperatury na zewnątrz, a co za tym idzie - wzmożonej pracy pieców w domach jednorodzinnych. Do smogu dokłada się też w dużej mierze transport drogowy - podkreśla katowicki Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego.

- Apelujemy o nie przyczynianie się do produkcji tzw. niskiej emisji. Nie palmy w piecach zabronionymi, szkodliwymi substancjami - mówi burmistrz Poręby Ryszard Spyra. Przypomina, że przedstawiciele wydziału ochrony środowiska Urzędu Miasta Poręba są uprawnieni do weryfikowania materiału opałowego, który używamy w celu ogrzania naszych domostw.

Sprawdź, jak zachować się, gdy za oknem jest smog

Jak uniknąć zgubnych dla zdrowia skutków smogu?

- unikaj intensywnego wysiłku fizycznego na zewnątrz,

- nie wietrz pomieszczeń,

- nie zwiększaj zanieczyszczenia powietrza, np. nie pal w kominku.

-  nie zapominaj o przyjmowanych lekach (osoby z astmą mogą częściej odczuwać objawy takie jak: duszność, kaszel, świsty i potrzebować swoich leków częściej niż normalnie)

Zaleca się również:

- zwiększenie nadzoru nad osobami przewlekle chorymi, w tym niepełnosprawnymi,

- stosowanie środków ochrony osobistej (np. tzw. masek antysmogowych) tylko po konsultacji z lekarzem,

Przypominamy, że bieżące informacje o zanieczyszczeniu powietrza, śledzić można na stronie: www.powietrze.gios.gov.pl

Zachęcamy również do obserwowania profilu facebook’owego projektu Life: „Śląsk. Przywracamy Błękit” w Porębie, gdzie znajdziemy bieżące informacje dotyczące m.in. dofinansowania do wymiany starych kotłów na ekologiczne piece grzewcze.

 

 

do góry