przejdź do treści
  • facebook
  • język migowy
  • BIP
  • Flaga Unii Europejskiej
  • Czyste Powietrze

Agora w budowie. Maszynownia pod fontannę już jest

27 Listopada 2023

Infrastruktura pod fontannę, toaleta półautomatyczna, miejsca postojowe. Gro prac wpisanych w harmonogram budowy nowego centrum Poręby widać już gołym okiem. Co jeszcze pozostało?

Oficjalne przekazanie terenu pod budowę tzw. Agory, czyli nowego placu centralnego w naszym mieście, odbyło się 31 marca tego roku. Od tego czasu wiele się tutaj zmieniło. Na placu miejskim wykonane zostały wszystkie roboty rozbiórkowe, a co ważne - materiały z rozbiórki, te, które nadawały się do ponownego użytku, trafiły na składowisko Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Porębie i już są wykorzystywane do nowych inwestycji.

Wybudowano sieci wodociągowe, kanalizacyjne, ułożono kable energetyczne - wylicza nadzorująca budowę Barbara Czernik, inspektor budowlany. Dodaje, że gotowe są również miejsca postojowe o nawierzchni z płyt ażurowych, rozlokowane w dwóch miejscach, na które składają się odpowiednio osiem i siedem miejsc, w tym po jednym dla niepełnosprawnych. Wzdłuż parkingu została uzupełniona nawierzchnia asfaltowa ul. Przemysłowej - dodaje pani inspektor.

Półautomatyczny szalet

Na terenie Agory zamontowana została również toaleta półautomatyczna - pierwszy tego typu szalet miejski w naszym mieście. Wykonano także fundament żelbetowy pod tężnię solankową wraz ze zbiornikami podziemnymi, zaś w stanie surowym - budynek maszynowni dla obsługi fontanny. Zgodnie z harmonogramem, wykonawca skończył fundamenty żelbetowe pod pergole, trejaże oraz pod ekran stalowy do wyświetlania - informuje Barbara Czernik. Dodaje, że w trakcie realizacji są chodniki i place. Wykonawca równocześnie ustawia obrzeża betonowe oraz podbudowę tłuczniową pod nawierzchnie chodników oraz placów.

Nowa kanalizacja przy tzw. Krupówkach

Nieco kłopotu gminie sprawiła jednakże kanalizacja na terenie dawnego targowiska miejskiego, przy tzw. Krupówkach. Okazało się, że jest tam kanał sanitarny, oczywiście nie naniesiony na mapy, którym ścieki płynęły do pobliskiego wylotu do rzeki Czarnej Przemszy - mówi Barbara Czernik. Dodaje, że głęboki na trzy metry kanał był w bardzo złym stanie technicznym, częściowo załamany, co powodowało zapadnięcia w chodniku i jezdni przy Krupówkach. Został on na stałe zlikwidowany poprzez zamulenie betonem pod ciśnieniem - tłumaczy inspektor Czernik.

W jego miejsce został wybudowany kanał sanitarny ze studniami rewizyjnymi z odprowadzeniem ścieków sanitarnych do istniejącego kanału sanitarnego w ul. Przemysłowej. Po zakończonych robotach ziemnych wykonana została również nowa nawierzchnia z kostki brukowej.

Projekt godny nowoczesnego miasta

Przypomnijmy; jak wyglądać będzie nowe centrum Poręby. W miejscu dawnego targowiska miejskiego powstanie plac miejski z infrastrukturą wypoczynkową oraz ciągiem pieszo-jezdnym.

Agora została podzielona na kilka stref miejskich i wypoczynkowych. Będą to: główny plac, 2 place towarzyszące, pergole, fontanna z maszynownią, małe place z ławkami parkowymi i siedziskami stalowymi oraz chodniki i oświetlenie. Wszystkie strefy skomunikowane zostaną chodnikami uzupełniającymi dla pieszych, a we wskazanych częściach - dla ruchu kołowego.  

Pojawi się także sporo zieleni, tężnia solankowa i wolnostojący, półautomatyczny szalet miejski.

To ważna inwestycja - podkreśla burmistrz Ryszard Spyra. Mieszkańcy zyskają nie tylko estetyczne centrum miasta, ale też wyjątkowe miejsce spędzania wolego czasu - podkreśla włodarz Poręby.

Oba etapy inwestycji uzyskały dofinansowanie z programu rządowego „Polski Ład”. Etap pierwszy - budowa Agory - w wysokości 90 proc. wartości projektu, drugi - budowa tężni solankowej na terenie Agory wraz z infrastrukturą - w wysokości 80 proc.  

do góry