przejdź do treści
  • facebook
  • język migowy
  • BIP
  • Flaga Unii Europejskiej

220 paneli słonecznych. MPWiK inwestuje w ekoenergię

9 Lipca 2023

Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Porębie ma plan, jak obniżyć koszty zużycia energii przez spółkę. Na swoim terenie przeprowadzi inwestycję w Odnawialne Źródła Energii.

Ekologia i odpowiedzialność. Przede wszystkim jednak - konieczność oszczędzania. To główne powody, dla których Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Porębie zdecydowało się na tę inwestycję.

Oszczędzanie już nie wystarczy

- Wyliczyliśmy, że w związku z tegoroczną podwyżką cen prądu, rachunek spółki na koniec 2023 roku sięgnie około miliona złotych - szacuje Mariusz Grabarczyk, prezes MPWiK w Porębie. Zaznacza, że wcześniej za megawatogodzinę spółka płaciła 406 zł, od 1 stycznia 2023 roku stawka wynosi już 785 zł. - Do tej pory rachunek za roczne zużycie prądu przez spółkę opiewał na ok. 600 tyś zł, teraz sięgnie miliona - mówi prezes Grabarczyk.

Spółka zdecydowała już wcześniej o wdrożeniu planu oszczędnościowego. Teraz idzie jednak krok dalej. - Zdecydowaliśmy, że zainwestujemy w ekoenergię - podkreśla jej prezes. Wyjaśnia, że chodzi o sporej wielkości instalację fotowoltaiczną, która pozwoli przedsiębiorstwu na czerpanie energii ze słońca.

220 paneli słonecznych

Projekt inwestycji kilka miesięcy temu został ukończony, MPWiK wyłonił również wykonawcę inwestycji. Prace ruszą lada chwila. W ich ramach na terenie spółki staneło 220 paneli słonecznych, które dadzą moc 100 kWp.

Inwestycja kosztować będzie ok. 413 tys zł, spółka zyskała jednak 30 proc. dofinansowania z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska w Katowicach. Reszta sumy to pożyczka z Funduszu, otrzymana na preferencyjnych warunkach.

Wcześniej MPWiK zmodernizował i rozbudował porębską oczyszczalnię ścieków, która dzięki nowoczesnej i przemyślanej technologii, jest ekologiczna i energooszczędna.

do góry