przejdź do treści
  • facebook
  • język migowy
  • BIP
  • Flaga Unii Europejskiej
  • Czyste Powietrze

1300 wniosków o dodatek węglowy

7 Października 2022

Tylu mieszkańców Poręby złożyło swój wniosek o takie jednorazowe świadczenie. - Pieniądze są wypłacane sukcesywnie, póki co nie obawiamy się o opóźnienia w tej kwestii - mówi porębski MOPS.

Składanie wniosków ruszyło 17 sierpnia 2022 i potrwa do 30 listopada. Możliwość otrzymania dodatku węglowego to skutek ustawy podpisanej przez Prezydent RP 11 sierpnia bieżącego roku. Ma ona być wsparciem dla najuboższych w bieżącej, trudnej energetyczne sytuacji w Polsce. Świadczenie w postaci dodatku węglowego jest jednorazowe i wynosi 3 tysiące złotych.

Opóźnień z wypłatami nie ma

Zgodnie z ustawą o dodatek węglowy ubiegać się mogą gospodarstwa domowe, których głównym źródłem ogrzewania jest węgiel lub paliwa węglopochodne. Problem w tym, że pierwsza wersja ustawy była niedoszacowana i we wrześniu terminy wypłat dodatku węglowego stanęły pod znakiem zapytania. - Rzeczywiście mieliśmy w tej sprawie sporo telefonów. My też nie wiedzieliśmy, czy uda się zrealizować wszystkie wnioski na czas. Powstała jednak nowelizacja ustawy i na nasze konto wpłynęły pieniądze z przeznaczeniem na wypłatę dodatków węglowych. Aktualnie sytuacja jest już pod całkowitą kontrolą - mówi Katarzyna Wilk, kierownik Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Porębie.

1300 wniosków o dodatek

Kierownictwo porębskiego MOPS-u zaznacza, że pierwsze przelewy poszły do ubiegających się o dodatek węglowy mieszkańców już 28 września. - Przyjęliśmy na dzień dzisiejszy 1300 wniosków o przyznanie świadczenia. Nasi pracownicy dokładają wszelkich starań, pracują nawet w weekendy, by w trybie pilnym przeanalizować wnioski i uruchomić procedurę wypłaty - podkreśla Katarzyna Wilk. Dodaje, że porębski MOPS już szykuje się na wypłatę kolejnych świadczeń tego typu, dotyczących m.in. ogrzewania na pellet, drewno, olej opałowy, LPG oraz biomasę.

 

do góry