przejdź do treści
  • facebook
  • język migowy
  • BIP
  • Flaga Unii Europejskiej
  • Czyste Powietrze

 „Bezpieczne przejście dla pieszych”. Gdzie powstanie?

21 Listopada 2022

 Jeszcze w tym roku, przy ulicy Zakładowej, między Zespołem Szkół Ogólnokształcących w Porębie a tzw. „hotelowcem”, powstanie wyjątkowe, nowoczesne przejście dla pieszych. - To tzw. „bezpieczne przejście dla pieszych”, zaprojektowane i stworzone, w taki sposób, by pieszy miał tu dodatkwo podkreśloną kategorię pierwszeństwa na drodze - mówi Angelika Kubaczyńska, podinspektor z Referatu Nieruchomości i Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta w Porębie.

Znaki oddziałujące na psychikę kierowcy

Jak wygląda projekt takiego przejścia dla pieszych? Urząd Miasta w Porębie zaznacza, że na jezdni pojawią się zarówno znaki poziome, jak i pionowe. Na asfalcie, w miejscu istniejących już pasów, pojawi się nowa biało-czerwona farba. Przy pasach zamontowane zostaną tzw. „kocie oczka”.- Są to  punktowe elementy odblaskowe, które stosuje się jako uzupełnienie znaków poziomych podłużnych i poprzecznych - wyjaśniają porębscy urzędnicy.

Dodatkowo, przy krawędzi jezdni stanie aktywny znak drogowy D-6. Co to takiego? - To znak pulsacyjny, z wizerunkiem pieszego na pasach - mówi Angelika Kubaczyńska. Dodaje, że takie znaki aktywne to bardzo skuteczny sposób na zwiększenie bezpieczeństwa w miejscach szczególnie niebezpiecznych. Dzięki pulsacyjnemu oświetleniu, znak pełni funkcję psychologiczną, gdyż działa na wyobraźnię kierowcy informując już z większej odległości o tym, że zbliżając się do przejścia dla pieszych należy zachować szczególną ostrożność.

latarnia 1

Energia ze słońca

To jednak nie wszystko. Nowe przejście dla pieszych, które powstać ma przy ul. Zakładowej, będzie nie tylko wyjątkowe z punktu widzenia bezpieczeństwa na drodze. Będzie też niezwykle ekologiczne i oszczędne. Wszystko za sprawą tego, że zarówno lampki przy jezdni, jak i znak drogowy D-6 będą zasilane energią słoneczną. - Mają systemy solarne, dlatego nie będziemy w tym przypadku potrzebować tradycyjnego zasilania prądem - podkreślają urzędnicy.

Urząd Miasta w Porębie na tę inwestycję otrzymał dofinansowanie z Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowe. Szacuje się, że koszt zbudowania nowego przejścia dla pieszych w rejonie ul. Zakładowej wyniesie ok. 80 tysięcy złotych.

do góry