przejdź do treści
  • facebook
  • język migowy
  • BIP

Nowe przepompownie oficjalnie otwarte

10 Sierpnia 2021

To nowość, która poprawi jakość życia mieszkańców Poręby! Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w piątek oficjalnie otwarło dwie nowoczesne przepompownie ścieków.

 Projekt, w ramach którego w miniony piątek uruchomiono dwie nowe przepompownie ścieków, wart jest ponad milion złotych. Co jest jego głównym celem?

- Chodzi o zwiększenie odsetka ludności korzystającej z systemu oczyszczania ścieków zgodnego z dyrektywą ścieków komunalnych. Budowa tego fragmentu sieci kanalizacji sanitarnej w Porębie spowoduje wzrost tego odsetka o 9,2% - mówi prezes porębskiego MPWiK Mariusz Grabarczyk. Dodaje, że inwestycja niedługo pozwoli na podłączenie do oczyszczalni ścieków (ta jest aktualnie w trakcie rozbudowy) mieszkańców ulic: Wolności, Przyszłości, Dzielnej oraz Nowowiejskiej, a w przyszłości Osiedla na Stoku.

Cały projekt obejmuje budowę dwóch sieci kanalizacji sanitarnej z przepompowniami ścieków i przekroczeniami rzeki Przemszy. Jedno z nich powstało pod dnem rzeki w specjalnej technologii bezwykopowej - technologii przecisku hydraulicznego, która w dużym skrócie polega na wykonaniu przewiertu. - W naszej sytuacji przewiert ten miał około 35 metrów długości i wykonano go 1,5 metra pod dnem rzeki - mówi Mariusz Grabarczyk.

- To bardzo ważna inwestycja dla naszej gminy. Jest nowoczesna, ekologiczna, poprawia komfort życia porębian - podkreślał obecny podczas piątkowego oficjalnego oddania do użytku przepompowni Ryszard Spyra, burmistrz Poręby.

Całkowita wartość tej inwestycji to 1 042 208,73 zł. Porębskiej spółce wodociągowej udało się jednak pozyskać dofinansowanie w kwocie 806 023,81 zł w tym  721 179,20 zł z Unii Europejskiej oraz 84 844,61 zł z budżetu państwa.

do góry