przejdź do treści
  • facebook
  • język migowy
  • BIP
  • Flaga Unii Europejskiej

Wybory do Śląskiej Izby Rolniczej

14 Czerwca 2023

Ma 4-letnią kadencję i reprezentuje interesy wszystkich pracujących na roli. Urząd Miasta Poręba informuje, że 24 września 2023 r. odbędą się wybory do walnego zgromadzenia Śląskiej Izby Rolniczej.

Jak informuje Śląska Izba Rolnicza; w bieżącym roku upływa czteroletnia kadencja obecnych organów statutowych izb rolniczych. Oznacza to, że przeprowadzić należy wybory na kolejna kadencję.

W gminie, w której powierzchnia użytków rolnych nie przekracza 4 tys. ha (okręg jednomandatowy) do rady powiatowej izby wybiera się - jednego członka, a gdy przekracza 4 tys. ha (okręg dwumandatowy) wybiera się - dwóch członków tej rady. W okręgu wyborczym stanowiącym obszar miasta na prawach powiatu, wybiera się tylko - jednego przedstawiciela.

- Kandydatem do Śląskiej Izby Rolniczej może zostać każda osoba, która odprowadza podatek rolny, bądź dochodowy z działów specjalnych produkcji rolnej, a także członkowie posiadające własne wkłady gruntowe, będący członkami RPS - informuje Urząd Miasta w Porębie.

Najbliższe wybory zaplanowano na 24 września bieżącego roku.

Każdy powiat będzie miał własną radę

Rada powiatowa zostanie utworzona w każdym powiecie, a w jej skład wejdą rolnicy, którzy w  wyborach zdobędą największą ilość głosów. Ponadto z grona wybranych każdy ma szansę zdobyć jeszcze wyższe stanowisko - przewodniczącego oraz delegata, którego wybierze Śląska Izba Rolnicza.

Jakie dokumenty musi złożyć chętny do rady powiatowej?

Oprócz własnych chęci i zgłoszenia niezbędne jest poparcie co najmniej 50 osób. Dostarczyć należy także oświadczenie o zgodzie na kandydowanie. Niezbędne wnioski odebrać można w Urzędzie Miasta  oraz w Biurach Powiatowych Śląskiej Izby Rolniczej. Wzory dokumentów znajdują się również na stronie internetowej Śląskiej Izby Rolniczej (www.sir-katowice.pl) w zakładce "WYBORY DO IZB ROLNICZYCH".

Kandydaci za złożenie dokumentów mają czas  do 4 września 2023 r. na adres: Śląska Izba Rolnicza, 40-159 Katowice, ul. Jesionowa 9A.

Szczegółowe informacje o zasadach wyborów do Śląskiej Izby Rolniczej można uzyskać na stronie internetowej www.sir-katowice.pl oraz w Biurach Powiatowych Śląskiej Izby Rolniczej pod numerami telefonów: Katowice,  32  258 - 04 - 45, Częstochowa,  34  368 - 15 - 12

do góry