przejdź do treści
  • facebook
  • język migowy
  • BIP
  • Flaga Unii Europejskiej

Komu ogień olimpijski przyniósł szczęście?

2 Września 2021

Sztafeta z ogniem olimpijskim, uczestnicy w wieku od kilkunastu do kilkudziesięciu lat i niebywała dawka sportowych emocji. Tak wyglądała kończąca wakacje Międzypokoleniowa Powiatowa Olimpiada Sportowa w Porębie.

- Udała się od początku do samego końca - z dumą podsumowuje Robert Bijak, Lokalny Animator Sportu i jeden z głównych organizatorów Międzypokoleniowej Powiatowej Olimpiady Sportowej, którą 28 sierpnia miała zaszczyt gościć Poręba.

Uczestnicy zapewniają, że emocji nie zabrakło i wcale nie były one mniejsze niż podczas tej zakończonej niedawno olimpiady w Tokio.

Ogień olimpijski przekazywano sobie z rąk do rąk

Całe wydarzenie rozpoczęło się na porębskim Orliku o godz. 10, wprowadzeniem flagi olimpijskiej i wciągnięciem jej na maszt przy dźwiękach polskiego hymnu. Następnie odpalony został znicz olimpijski, który szpalerem - z trybuny honorowej i rąk burmistrza Poręby Ryszarda Spyra - powędrował, by ostatecznie znaleźć się na podeście olimpijskim. - Ogień wędrował z rąk do rąk. Przekazywały go sobie dzieci, młodzież, seniorzy - mówi Robert Bijak.

O godz. 10:30 uczestnicy olimpiady rozeszli się. Wydarzenie odbywało się bowiem na kilku porębskich boiskach.

Cztery „ośrodki olimpijskie”

Chwilę przed godz. 11 na eskapadę rowerową wyruszyła niemal pięćdziesiątka miłośników dwóch kółek. Chwilę później kilkanaście pań wyruszyło na nordic-walking. W tym samym czasie w Miejskim Ośrodku Kultury w Porębie - jednym z kilku porębskich „ośrodków olimpijskich” - rozpoczął się turniej tenisa stołowego na seniorów. Uczestniczyły w nim drużyny z Łaz i Poręby.

Z kolei na terenie Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Porębie usłyszeć można było pierwszy gwiazdek rozpoczynającego się tutaj turnieju piłki siatkowej.

To jednak nie koniec konkurencji sportowych odbywających się w ramach porębskiej olimpiady. „Ośrodkami olimpijskimi” były też dwie porębskie podstawówki. - W szkołach podstawowych nr 1 i nr 2 w Porębie miały miejsce uczniowskie zawody sportowe - mówi Robert Bijak.

Damskie starcie na boisku

Bez wątpienia jednak najważniejsze wydarzania olimpijskie gościły na porębskim Orliku - centralnym kompleksie olimpiady w Porębie. - Rozegraliśmy tutaj mecze siatkarskie. Pierwszy między reprezentacją Orlika Poręba a reprezentacją Łaz, który zakończył się wynikiem 3:1 dla Poręby. W drugim meczu zagrała reprezentacja dziewczyn Orlika i reprezentacja międzypokoleniowa, czyli mamy i córki Orlika. Młodsze dziewczęta zwyciężyły 3:0  - relacjonuje Lokalny Animator Sportu.

Nie obyło się bez rozgrywek footballowych. W tym przypadku drużyna Elektrolux z Siewierza zmierzyła się z reprezentacją Orlika Poręba. Kto zwyciężył? Oczywiście nasze miasto!

O godz. 14 na Orliku odbył się niezwykle emocjonujący turniej rzutów karnych. Jego uczestnikami w większości była Piłkarska Szkółka  - Orły Orlika.

Tę część sportowych wyzwań zakończył turniej tańca nowoczesnego.

Dyplomy, puchary, losowanie głównej nagrody

Oficjalne zakończenie Międzypokoleniowej Powiatowej Olimpiady Sportowej w Porębie nastąpiło o godz. 17. Były podziękowania dla wszystkich uczestników i sponsorów, których w przypadku tego wydarzenia było ponad trzydziestu. Władze Poręby wręczyły uczestnikom zasłużone dyplomy, puchary oraz nagrody; m.in. koszulki sportowe (stroje dla reprezentacji piłkarski nożnej Orlika ufundowała firma Probut, dla reprezentacji piłki siatkowej firma Brokerzy Śląscy, a dla siatkarskiej drużyny dziewcząt - spółka Polonica). Sponsorzy zadbali także o nagrody rzeczowe. Wśród nich znalazły się m.in. piłki, zestawy do badmintona, plecaki, torby, zestawy odblaskowe, latarki, parasole i vouchery. Wśród uczestników olimpiady rozlosowano także nagrodę główną - suszarkę marki Elektrolux.

Całe wydarzenie zakończył wieczór artystyczny. - To była bardzo udana impreza, mimo konieczności zachowania wszelkich wytycznych związanych z pandemią. Podczas całej olimpiady nie doszło do żadnej kontuzji, a mimo zapowiedzi - nie spadła ani kropla deszczu - mówi Robert Bijak.

Imprezie towarzyszyły także atrakcje dla dzieci, w tym m.in. uwielbiane przez nich dmuchańce.

Międzypokoleniowa Powiatowa Olimpiada Sportowa była zadaniem realizowanym w ramach projektu, na które Stowarzyszenie Emerytów, Rencistów i Inwalidów „NESTOR” w Porębie pozyskało środki finansowe w wysokości 7 tys zł ze Starostwa Powiatowego w Zawierciu.

Wydarzenie współfinansowane było również ze środków Urzędu Miasta Poręba oraz środków własnych Stowarzyszenia, przy wsparciu licznej grupy sponsorów.

Międzypokoleniowa Powiatowa Olimpiada Sportowa w Porębie

do góry