przejdź do treści
  • facebook
  • język migowy
  • BIP
  • Flaga Unii Europejskiej

Co z remontem porębskiego basenu?

8 Czerwca 2022

Z biegiem lat stan dużego basenu przy ul. Zakładowej, uległ degradacji. Nie wystarczą już bieżące naprawy, konieczny jest gruntowny remont. Problem w tym, że szacunkowy koszt remontu samej niecki dużego basenu sięga niemal 2 milionów złotych. Miasto samo tego nie udźwignie.

Pluskać uwielbiają się tu chyba wszyscy. Niestety stan techniczny basenu, zlokalizowanego na ternie Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Porębie, jest daleki od ideału. - Mimo corocznych bieżących napraw, basen uległ dużej degradacji. Nie wystarczą już zwykłe prace naprawcze, konieczny jest całościowy remont, a ten według szacunków jest bardzo wysoki i w obliczu stale rosnących cen materiałów budowlanych może być znacznie wyższy - mówią przedstawiciele Urzędu Miasta w Porębie.

Koszt nie do udźwignięcia

Jak wysoki? - W marcu tego roku zleciliśmy wykonanie projektu budowlanego wraz z kosztorysem inwestorskim remontu samej niecki  basenu dużego. Został on wykonany przez uprawnionego projektanta - mgr inż. Kazimierza Jabłońskiego. Wyniósł dokładnie 1 942 804,53 zł - podaje Joanna Mucha, Skarbnik Miasta Poręba.

- Biorąc pod uwagę wzrost cen materiałów budowlanych i kosztów pracy, kwota ta zapewne ulegnie zwiększeniu. Jako włodarz miasta, podobnie jak mieszkańcy Poręby, chcę przywrócić basen do życia, jednak każdą inwestycję determinują dochody - mówi Ryszard Spyra, burmistrz Poręby.

basen

Miasto aplikuje o dofinansowanie z zewnątrz

Joanna Mucha zaznacza, że miasto już dwukrotnie aplikowało do rządowego programu „Polski Ład” o dofinansowanie do zadania pod nazwą ,,rewitalizacja MOSiR wraz z modernizacją niecki basenu dużego”. - Niestety i tym razem nie dostaliśmy dotacji na to zadanie - mówi pani skarbnik.

Urząd Miasta w Porębie kilka dni temu otrzymał za to powiadomienie o środkach przyznanych na inny wniosek, o którego dofinansowanie aplikował do rządowego programu „Polski Ład” tj. na „rewitalizację obszarów zdegradowanych poprzez utworzenie placu miejskiego wraz ze strefą odpoczynku na ul. Przemysłowej”. - Z tego powodu inwestycja polegająca na modernizacji basenu zostanie przesunięta w czasie i uwzględniona w budżecie gminy na rok 2023, a jej realizacja nastąpi pod warunkiem uzyskania zewnętrznych środków finansowych - dodaje Joanna Mucha.

Świecące nocą latarnie i kursujący autobus ważniejsze niż basen

Urząd Miasta w Porębie przypomina, że 24 czerwca nastąpi oficjalne rozpoczęcie sezonu letniego na terenie porębskiego MOSiR-u. Przygotowania rozpoczęły się tu pełną parą kilka tygodni temu. Odmalowane zostało m.in. ogrodzenie, dokonano bieżących napraw m.in. przy elewacji budynków, przy utworzonej w zeszłym roku plaży stanęły nowe stoły piknikowe z ławeczkami i nowe parasole słoneczne. Czynny będzie jednak tylko mały basen (niecka dla dzieci), duży musi poczekać na kosztowny, acz konieczny remont. - Wzrost cen paliwa oraz energii elektrycznej sprawia, że muszę w pierwszej kolejności zapewnić Mieszkańcom Poręby ciągłość funkcjonowania oświetlenia ulicznego, transportu zbiorowego oraz pozostałych usług komunalnych, jak i zapewnić ciągłość pracy jednostek gminnych, dlatego też będziemy nieustannie poszukiwać programów, które zapewnią nam dofinansowanie do remontu dużego basenu na miarę naszych potrzeb i możliwości - podkreśla burmistrz Spyra.

 

 

 

 

do góry