Jak żyją rówieśnicy w Niemczech? Młodzi porębianie pojechali to sprawdzić

0
184
Jak żyją rówieśnicy w Niemczech? Młodzi porębianie pojechali to sprawdzić

Smakołyki lokalnej kuchni, uroki miasteczka. Przede wszystkim natomiast lokalne zwyczaje i swoich kolegów z Niemiec, przez kilka dni poznawali uczniowie z Poręby. – To była bardzo udana szkolna wymiana – zaznaczają.

Dwie uczennice z klasy siódmej oraz ośmiu gimnazjalistów. Uczniowie z Poręby odwiedzili swoich rówieśników w niemieckiej Realschule w Wildeshausen. Pod opieką nauczycielek z SP nr 1 – Katarzyny Gajek i Marty Wilczyńskiej – kilka ostatnich dni kwietnia spędzili na uczniowskiej wymianie.

Lekcje w niemieckiej szkole, lokalne tradycje i smakołyki
Podróż autokarowa trwała aż 16 godzin. Na młodych porębian w Delmenhorst czekała jednak uśmiechnięta delegacja. Koledzy z Niemiec przyjęli naszych uczniów w swoich domach w Wildeshausen. W ciągu kolejnych dni porębianie poznawali szkołę niemiecką, brali udział w zajęciach lekcyjnych, rozgrywkach sportowych, poznawali tradycje obszaru północno-niemieckiego, smakowali lokalne potrawy. Przede wszystkim jednak – szlifowali swój niemiecki.

Herbata parzona po bawarsku
Porębianie szczególnie miło wspominają całodzienną wycieczkę do Bremy, gdzie zwiedzili stare miasto. – W niecodzienny sposób – podkreślają. Uczniowie wzięli bowiem udział w grze ulicznej. Odwiedzili także tutejsze Centrum Nauki Universum, a w pobliskiej herbaciarni nauczyli się… parzenia herbaty w stylu bawarskim. Nasza młodzież odwiedziła również Ratusz Miejski, gdzie została przyjęta przez burmistrza miasta Jana Kuraschinskiego.
– To był bardzo udany wyjazd. Wróciliśmy pełni pozytywnych wrażeń, przeżyć i doświadczeń językowych. Czekamy na rewizytę uczniów z Realschule w przyszłym roku szkolnym – podkreślają uczestnicy szkolnej wymiany.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz
Podaj swoje imię