Znajdziesz ją na swojej klamce.

0
83

Przypomni ci o smogu.
Specjalne zawieszki na klamki stopniowo pojawiają się u mieszkańców Poręby. Przypominają, że w piecu nie wolno palić byle czym.

Poręba, podobnie jak inne gminy województwa śląskiego, prowadzi kampanię antysmogową. Bo choć z naszym mieście, problem jest dużo mniejszy niż na przykład w Katowicach, Tychach czy Żywcu, porębianom smog też daje się we znaki.

Palisz śmieciami?
Nie ukryjesz się!Popularnie smogiem nazywa się tzw. niską emisję, czyli zanieczyszczenia uchodzące z kominów głównie domów jednorodzinnych. To ich właściciele najczęściej mają w domach piece, którymi ogrzewają swoje domostwa w sezonie zimowym. Nie wszyscy robią to właściwie. Wielu mieszkańców do paleniska zamiast dobrej jakości węgla, wkłada po prostu śmieci. – Procederu nie da się ukryć! – zaznaczają władze Poręby. Dym po spalaniu plastiku, starych gazet czy szmat jest ciemny, a smród, który roznosi się wokoło ewidentnie świadczy o tym, że domownicy palą odpady.

Mandat nawet do 500 zł
Skutek? Wizyta mundurowych w naszym domu, a także mandat. Nie mały, bo w wysokości nawet 500 złotych. Nie tylko o nasze portfele jednak chodzi. Najgorszy jest wpływ smogu na nasze zdrowie. Badania pokazują, że zanieczyszczenia wydobywające się z kominów wywołują wiele schorzeń. Od dolegliwości układu oddechowego, po nowotwory. – Smog jest szczególnie niebezpieczny dla ciężarnych, małych dzieci i osób starszych – zaznaczają lekarze.

Upomnienie na klamce
Władze Poręby, by zapobiec procederowi, wdrożyły kampanię antysmogową. Na stronie internetowej miasta pojawiają się ostrzeżenia przed smogiem i jego skutkami, u mieszkańców zaś…zawieszki na klamkach. O co chodzi? – Chcemy dotrzeć bezpośrednio do mieszkańców i zwrócić im uwagę na problem palenia śmieniami. Stąd taka nietypowa akcja – wyjaśniają w porębskim Urzędzie Miasta. – Paląc śmieci trujemy nie tylko siebie, ale też sąsiadów – zaznacza burmistrz miasta Ryszard Spyra. Apeluje, by tego nie robić.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz
Podaj swoje imię