Zima nam jeszcze nie odpuściła

0
130

Gdzie możemy zgłaszać problemy?

W tym roku jest naprawdę łaskawa. Prognozy pogody przewidują jednak powrót zimy. Warto wiedzieć zatem, gdzie zgłaszać problemy związane z kwestią odśnieżania.

Oblodzony chodnik? Śliska droga? W tym sezonie zimowym nie mieliśmy wielu powodów do narzekań. Nie oznacza to jednak, że zima już nam odpuściła. Wiele wskazuje na to, że najbliższe dni będą dość mroźne, dlatego przypominamy zasady przeprowadzania „Akcji Zima” w naszym mieście.

Niemal 43 kilometrów dróg pod nadzorem 
Kto odpowiada za zimowe utrzymanie dróg i chodników w naszym mieście? Zadanie spoczywa w większości na barkach Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Porębie. – Na zlecenie urzędu miasta odśnieżamy łącznie 42,65 km dróg. Zarówno asfaltowych, jak i szutrowych – zaznaczają w porębskim MPWiK.Ale to nie wszystko. Spółka kompleksowo zajmuje się także zabezpieczeniem chodników. – Tak, by zminimalizować ryzyko upadku na śliskiej nawierzchni – dodają w MPWiK.

Sprzęt gotowy do akcji
Spółka zaznacza, że w „Akcję Zima” zaangażowanych jest kilkunastu pracowników. Porębski MPWiK do dyspozycji ma też niezbędny sprzęt, w tym m.in. dwa ciągniki z pługiem i piaskarką, dwa samochody ciężarowe z pługiem i piaskarko-solarką oraz dwie koparko-ładowarki. Chodniki posypywane są mieszanką piaskowo-solną. – Zaś w przypadku wystąpienia gołoledzi – czystą solą – zaznaczają przedstawiciele MPWiK. Zapewniają, że gdy tylko pojawiają się pierwsze utrudnienia związane z zalegającym śniegiem, drogowcy ruszają w teren. Utrudnienia związane z opadami śniegu mieszkańcy Poręby mogą zgłaszać pod numerem telefonu 505 625 833

Główne drogi i własne podwórko
Należy pamiętać jednakże, że porębska spółka nie jest odpowiedzialna za wszystkie trakty drogowe i piesze w mieście. Przez Porębę biegnie bowiem Droga Krajowa 78, którą (wraz z chodnikiem) zarządza Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Z zadań MPWiK w Porębie wyłączona jest także ulica Chopina i Myśliwska. Są to dwie drogi powiatowe, utrzymaniem których zajmują się władze powiatu. Mieszkańcy w sprawie DK 78 interweniować mogą pod nr tel. 32 672 34 27 lub 34 355 70 86 , a w sprawie ulic Chopina i Myśliwskiej pod nr 32 672 19 09.- Pamiętajmy również o zadbaniu o własne posesje – apeluje Urząd Miasta w Porębie. Urzędnicy przypominają, że zgodnie z prawem, obowiązki utrzymania części chodników ciążą też na właścicielach posesji przyległych do chodników. O tereny wokół budynków, w tym także osiedlowe drogi dojazdowe i parkingi, zadbać zobowiązani są ich zarządcy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz
Podaj swoje imię