Zawiercie utraciło swoją posłankę

0
763

Rekordowa frekwencja, 4227 głosów oddanych w wyborach do sejmu i 426 w wyborach do senatu. Tak wyglądały wybory w Porębie. Kto zyskał najwięcej głosów? Aż 860 osób głosowało na posłankę Annę Nemś. Była wiceprezydent Zawiercia i wiceminister gospodarki do sejmu jednak nie wejdzie.

Wyjątkowe przede wszystkim pod kątem frekwencji. Tak politolodzy mówią o ostatnich wyborach parlamentarnych. Do urn w minioną niedzielę, 13 października, wybrało się aż 61,74 procent uprawnionych do głosowania. Oficjalne wyniki przedstawiła Państwowa Komisja Wyborcza.

PKW podała, że najwięcej mandatów należeć będzie do Prawa i Sprawiedliwości. Partia zdobyła 235 mandatów (43,59 procent głosów). Kolejna jest Koalicja Obywatelska – 134 mandaty (27,4 proc. głosów), następnie SLD – 49 mandatów (12,56 proc.), PSL – 30 mandatów (8,55 proc.) oraz Konfederacja – 11 (6,81 proc.). Jeden mandat należeć będzie również do przedstawiciela Mniejszości Niemieckiej.

Jak wyglądały wybory w Porębie?
Do urn mocno zmobilizowali się również mieszkańcy Poręby. Frekwencja w naszym mieście wyniosła 59,15 proc. uprawionych do głosowania, możemy mówić zatem o rekordzie frekwencyjnym.

Jak rozłożyły się głosy?
Pierwszy raz w historii Poręby najwięcej głosów oddano na PiS (1563 głosy w głosowaniu na posła). Tutaj na czele listy znalazła się posłanka Ewa Malik (zdobyła 727 głosów). 1472 głosy oddano na Koalicję Obywatelską. W tym przypadku najwięcej głosów (ze wszystkich kandydujących bez względu na ugrupowanie) zdobyła posłanka z Zawiercia Anna Nemś – aż 860. Na drugim miejscu znalazła się Barbara Dolniak (z 307 głosami).
Na Konfederację głosowało 283 porębian i najwyższy wynik spośród kandydatów z tej listy należy do Jana Janoski (174). SLD zyskało 690 głosów mieszkańców Poręby. W tym przypadku najwięcej osób postawiło krzyżyk przy nazwisku Włodzimierza Czarzastego – 429 osób. Z kolei PSL zyskał 219 głosów. Na czele tej listy z 60 głosami znalazła się Barbara Chrobak.

Zawiercie traci posłankę
Mimo ogromnego sukcesu w wyborach parlamentarnych w naszym mieście (przypomnijmy; najwięcej ze wszystkich kandydatów, wszystkich list wyborczych – bo aż 860 zdobyła posłanka Anna Nemś), Nemś do sejmu się jednak nie dostała.
To duża strata dla całego powiatu. Była już posłanka Anna Nemś, pochodząca z Zawiercia, to doświadczony samorządowiec i poseł dwóch kadencji. W 2015 roku pełniła również funkcję wiceministra gospodarki.
„(…)To był dla mnie ogromny zaszczyt móc reprezentować Państwa w Sejmie”. napisała na Facebooku Anna Nemś.
W Sejmie kadencji 2019-2023 Zawiercie reprezentować będzie Danuta Nowicka (PiS).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz
Podaj swoje imię