XV Światowy Festiwal Prażonek

0
160

9 września na terenie MOSiR w Porębie odbył się XV Światowy Festiwal Prażonek. Burmistrz miasta Ryszard Spyra uroczyście otworzył imprezę i wręczył klucze do bram miasta młodzieży szkolnej ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Porębie.
Wśród zaproszonych gości obecni byli m.in. poseł na Sejm Waldemar Andzel, przedstawiciele miast partnerskich z Kistelek (Węgry) wraz z I zastępcą burmistrza Gaborem Darabos, miasta Winniki (Ukraina) z merem miasta Wołodimirem Kwurtem, radni miejscy i powiatowi, dyrektorzy i kierownicy miejskich jednostek organizacyjnych.
Radny sejmiku województwa śląskiego Mirosław Mazur wręczył złote Odznaki za Zasługi dla Województwa Śląskiego dla Grzegorza Muchy i Wonisława Pałuchy. Jak co roku, wiele kociołków przygotowali mieszkańcy miasta, które wzięły udział w konkursie na najlepiej upieczone prażonki. Najlepsze okazały się te przygotowane przez: MPWiK, SP ZOZ i Porębską Grupę Rowerową.
W bloku imprez artystycznych wystąpiło Koło Gospodyń Wiejskich „Niwczanki”, zespoły „Retro”, „MGM” z Poręby oraz „The Harpagans”, jak również kapela „To i Owo” i Julia Kisil. Odbył się pokaz tańca z ogniem „Fever Night”, a teatr „Na Przekór” z Miejskiego Ośrodka Kultury w Porębie wystąpił z humoreską „Ziemniak Zbyś”.W konkursie wiedzy o Unii Europejskiej pod patronatem posła do Parlamentu Europejskiego prof. Jerzego Buzka, którego organizatorem był burmistrz miasta Poręba, zwyciężył Bartłomiej Kuźnik z ZS im. M. Kopernika z Poręby, który w nagrodę pojedzie do Brukseli.
W XV Światowym Festiwalu Prażonek uczestniczyła liczna grupa mieszkańców Poręby i okolicznych miejscowości, dla których wydano ponad 1200 porcji z dwóch największych na świecie kociołków. Impreza potwierdziła, że prażonki są odzwierciedleniem odwiecznego zamiłowania do biesiad i bodaj najbardziej żywotną tradycją na ziemi zawierciańskiej.
Imprezę zakończyła zabawa taneczna w wykonaniu zespołu „Best Band”. Na scenie wystąpił również przedstawiciel partnerskiego miasta Winniki Walery Pidpaliuk, który wykonał kilka utworów w języku ukraińskim.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz
Podaj swoje imię