Z wyjątkowego miejsca zebrano ponad 50 worków śmieci

0
290

Jest przyrodniczo unikatowy. To nie przeszkodziło jednak, by starodrzew „Dęby” przy ulicy Zakładowej, stał się miejscem składowania odpadów. – Dość – powiedziała porębska Komisja Oświaty, Kultury Zdrowia i Opieki Społecznej. Wspólnie ze strażakami uprzątnęli ten teren. A to tylko początek.

Początek, bo jak zakłada radna Elżbieta Kołodziej – jedna z inicjatorek akcji – teren z niemal setką pięknych dębów, sprzątany będzie kilkakrotnie. Pilotażowo 6 kwietnia zrobili to członkowie Komisji Oświaty, Kultury, Zdrowia i Opieki Społecznej przy Radzie Miasta w Porębie. Dzielnie wsparły ich trzy jednostki strażaków, ci z OSP w Porębie, OSP Niwki i OSP Poręba II.

Plastiki, opony, stare kanapy
W najbliższy piątek ok. 15 rękawice na dłoń włoży młodzież z Zespołu Szkół w Porębie. – My dorośli uprzątnęliśmy teren z niebezpiecznych rzeczy, tak, by młodzi nie musieli mieć do czynienia na przykład ze szkłem – relacjonuje radna Kołodziej. Przyznaje, że w okolicy garaży, sąsiadujących ze starodrzewiem „Dęby” znaleziono wiele rzeczy, które nie powinny nigdy trafić do lasu. – Były opony, dużo plastiku, a nawet stare kanapy – przyznaje radna. Z terenu objętego akcją wywieziono łącznie ponad 50 worków z zebranymi śmieciami.

Sprzątanie z okazji Dnia Ziemi
Efekt? Po sprzątaniu zrobiło się dużo ładniej, a teren ze starymi dębami zyskał przynajmniej część dawnego blasku. Kolejna akcja już w najbliższy piątek. Poza młodzieżą radna do sprzątania zaprasza także wszystkich chętnych. Organizatorzy gwarantują rękawice ochronne. Akcja zbiegła się z tegorocznym Światowym Dniem Ziemi. Przypomnijmy; w tym dniu na całym świecie tysiące stowarzyszeń ekologicznych organizuje manifestacje, konferencje, pokazy i akcje na rzecz środowiska naturalnego. Celem jest uświadomienie problemów związanych ze zmianami klimatu, przeludnieniem, wymieraniem gatunków czy brakiem wody.
Hasłem kampanii Dnia Ziemi w 2019 r. jest ochrona zagrożonych gatunków.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz
Podaj swoje imię