Uwaga, powstaje strategiczny dokument dla Poręby

0
726
konsultacje społeczne

W jaki sposób i jakich inwestorów pozyskać może miasto, by prężenie się rozwijać? W Miejskim Ośrodku Kultury w Porębie właśnie odbyły się konsultacje społeczne w tej kwestii. Przedstawiono też część strategicznego dokumentu służącemu rozwojowi naszego miasta.

Gdy inni rozpoczęli już kampanie wyborcze, burmistrz Poręby wciąż zajmuje się dbaniem nie o własną popularność, ale możliwości rozwojowe miasta. By mądrze inwestować, trzeba mieć jednak dobry plan. Z tego względu, Urząd Miasta w Porębie, zlecił profesjonalnej firmie przygotowanie niezbędnych dokumentów planistycznych – podstaw do Strategii dla Poręby na najbliższe lata. – To ważny dokument. Związany m.in. z lokalnym programem rewitalizacji i zmianą planu zagospodarowania przestrzennego. Bez niego nie zrobimy następnego dużego kroku – podkreśla burmistrz Spyra.

Przedstawiciele różnych grup społecznych debatują
W miniony poniedziałek, w Miejskim Ośrodku Kultury w Porębie odbyło się spotkanie dotyczące strategii dla naszej gminy. W ramach konsultacji społecznych spotkali się przedstawiciele porębskiego urzędu miasta, ale też różnych grup społecznych: od przedstawicieli jednostek oświatowych po duchowieństwo. Wszystko po to, by wspólnie nakreślić kierunki rozwoju Poręby.
Podczas spotkania wynajęta przez miasto firma przedstawiła też m.in. analizy demograficzne i ekonomiczne dotyczące Poręby. Co z nich wynika?

Co ósmy porębianin jest w wieku produkcyjnym
Okazało się, że – podobnie jak cały region – starzeje się też nasza gmina. – Dane pokazują, że liczba pracujących mieszkańców od 1998 do 2016 roku zmniejszyła się o ok. 1600 osób – podkreślano podczas konsultacji społecznych w MOK-u.
Zgodnie z danymi, na każde 100 osób pracujących w Porębie przypada 60 osób do utrzymania – dzieci i osób starszych. Innymi słowy, spośród każdej setki mieszkańców, codziennie do pracy wstaje 12 osób, czyli co 8 porębianin jest w wieku produkcyjnym. Co więcej; 894 mieszkańców pracuje poza granicami naszego miasta. Największa grupa – 125 osób – w Zawierciu.
To jednak nie wszystko. Profesjonalne analizy rynku wskazują też kierunki rozwoju naszego miasta. – Atrakcyjność inwestycyjna Poręby oparta jest na nowym budownictwie mieszkaniowym – zaznaczano podczas poniedziałkowych konsultacji społecznych. Podkreślano też inne walory Poręby: atrakcyjność rezydencjalną, środowiskową i lokalizacyjną naszego miasta.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz
Podaj swoje imię