Uwaga na dziki! Jak się zachować, gdy je spotkamy

0
505

Już nie tylko w lesie. Ostatnie lata pokazują, że dziki coraz częściej spotkać można w mieście. Jak się wówczas zachować?

Ich ślady niedawno pojawiły się przy ul. Dworcowej, kilkanaście metrów od budynków mieszkalnych i kilkadziesiąt od Urzędu Miasta w Porębie. Dziki kłami zryły tu trawę, rozorały sporą część trawnika. Na całe szczęście nikomu nie wyrządziły krzywdy.

Sami jesteśmy sobie winni
Dlaczego dziki coraz częściej zmieniają swoje miejsce żerowania. – Sami zmieniamy przyzwyczajenia tych zwierząt – mówią wprost ekolodzy. Tłumaczą, że poprzez celowe dokarmianie zwierząt, a także marnowanie jedzenia i wyrzucanie go później do śmietników przy blokowiskach, sami zapraszamy je go miasta.

Technika „udawania drzewa”
Jak zachować się, gdy spotkamy dzika? Przede wszystkim zachowajmy spokój, nie róbmy hałasu, nie próbujmy przepłaszać zwierząt, a tym bardziej – czymkolwiek w nie rzucać. Ekolodzy zapewniają, że samotny dzik nie jest groźny, niebezpieczna może być natomiast locha z młodymi. – Zaniepokojona, staje się bardzo agresywna – przestrzegają znawcy tematu. Rekomendują: – W przypadku natknięcia się na watahę, spokojnie oddalmy się. Jeśli dziki zauważyły natomiast naszą obecność, skutkuje technika „udawania drzewa”. Należy zatem stać bez ruchu.

Pod jaki numer należy zadzwonić?
– W każdym przypadku zetknięcia się z dzikami, prosimy o natychmiastowy kontakt z Urzędem Miasta – apelują urzędnicy z Poręby. Wystarczy zadzwonić pod numer telefonu: 32 67 71 203 lub 32 67 71 867. – Posiadanie informacji o lokalizacji dzików umożliwi przeprowadzenie odstrzału redukcyjnego – tłumaczy Urząd Miasta

Prosimy również o przesyłanie zdjęć dzików na maila geodezja2@umporeba.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz
Podaj swoje imię