Tydzień Bibliotek

0
104
tydzień bibliotek

11 maja członkinie Dyskusyjnego Klubu Książki wraz z pracownikami Miejskiej Biblioteki Publicznej i Miejskiego Ośrodka Kultury w Porębie zostali zaproszeni przez Bibliotekę Śląską na spotkanie w ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek. Wizyta była również okazją do zwiedzania gmachu biblioteki.

Grupę oprowadzały panie Magdalena Madejska – kierownik działu instrukcyjno-metodycznego i Magdalena Gomułka instruktor metodyczny. W poszczególnych działach pracownice Biblioteki Śląskiej prezentowały najciekawsze zbiory zgromadzone w instytucji oraz opowiadały o pracy w jednej z największych wojewódzkich bibliotek. Dla zwiedzających udostępniono gabinet Kazimierza Smogorzewskiego, czytelnię muzyczną i filmową, dział zbiorów specjalnych, dział digitalizacji, magazyn wysokiego składowania oraz czytelnię główną. Biblioteka powstała 20 lat temu i jest w większości zautomatyzowana. Książki zamawia się przez Internet lub na miejscu, następnie specjalne wózki przywożą je do odbioru z magazynu. Pokazano nam mikroskopijne książki o wymiarach kilku milimetrów, wykonane przez Zygmunta Szkocnego, twórcy najmniejszej książki świata. W bibliotece jest też kopia jednej z największych i najdroższych książek świata – „Ptaki Ameryki” Johna Audubona o wymiarach 0,75 na 1,05 m.

W czytelni znajdują się gabinety m.in. Feliksa Dłubka, pierwszego bibliotekarza Biblioteki Śląskiej. W tym dniu grupa zwiedziła również Muzeum Śląskie i jego dwie wystawy „Światło historii. Górny Śląsk na przestrzeni dziejów” oraz „Galerię sztuki polskiej (1800 – 1945)”. Pierwsza to jedna z atrakcji miasta, największa i najnowocześniejsza wystawa multimedialna, opowiadająca historię Śląska od czasów najdawniejszych do 1989 roku. Druga prezentuje znaczną część zbiorów malarstwa polskiego (ok. 260 obiektów) oraz 122 eksponatów rzeźb.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz
Podaj swoje imię