Szkoły użyczają laptopów! To inicjatywa burmistrza 

0
399

Szkoły są zamknięte, lekcje odbywają się on-line. Problem w tym, że w wielodzietnych rodzinach nie zawsze każdy ma swojego laptopa. – Użyczymy ich – zapowiada burmistrz Poręby Ryszard Spyra. – Nasi uczniowie nie będą stratni – dodaje.

To inicjatywa na miarę całego województwa. Decyzja w sprawie użyczania laptopów uczniom porębskich podstawówek została pojęta przez burmistrza Poręby Ryszarda Spyrę w miniony czwartek 19 marca. 

– W związku z zagrożeniem epidemicznym, szkoły pozostają zamknięte, a lekcje odbywają się za pośrednictwem komputera i internetu. Problem w tym, że w rodzinach z dwójką, trójką czy większą liczbą dzieci, rzadko zdarza się tak, że każde ma do dyspozycji laptopa na własny użytek. W efekcie dzieci muszą dzielić się jednym komputerem, a co za tym idzie – mogą nie nadążać z nauką. Nie dopuścimy do tego – zapewnia burmistrz Spyra.

Laptop nieodpłatnie, na cały okres zamknięcia szkoły

Rozwiązanie jest proste. – Obie nasze podstawówki mają do dyspozycji ponad 100 laptopów. W Szkole Podstawowej nr 1 jest ich 74, w Szkole Podstawowej nr 2 – 34. Bez problemy użyczymy ich każdej rodzinie, która zgłosi takie zapotrzebowanie – zaręcza pan burmistrz. 

Jak będzie to wyglądać? Gmina zapewnia, że już w miniony piątek wychowawcy o takiej możliwości poinformowali rodziców (telefonicznie lub mailowo). Chętnych zgłosiło się już 19. Wciąż można jednak wziąć udział w akcji i telefonicznie zgłosić zapotrzebowanie na komputer. Wystarczy, że rodzic podpisze umowę użyczenia sprzętu elektronicznego (jest wymagana, bo laptopy to mienie gminy) i na cały czas zamknięcia szkół, dzieci będą mogły uczyć się, korzystając ze szkolnego laptopa, który użyczany jest nieodpłatne.

Nauczyciele są przeszkoleni do nauki za pośrednictwem internetu

Burmistrz Spyra przypomina, że Poręba jako jedna z nielicznych gmin w Polsce, od września 2019 roku prowadzi w szkołach projekt nauki za pomocą e-podręcznika. – Wszyscy nauczyciele z obu porębskich podstawówek zostali przeszkoleni z prowadzenia lekcji za pośrednictwem komputera. Teraz jest to bardzo pomocne, nie wiadomo przecież kiedy zagrożenie zarażenia się koronawirusem minie i uczniowie wrócą do szkół – zaznacza włodarz Poręby. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz
Podaj swoje imię