Surfinia za plastikową butelkę. Poręba świętowała Dzień Ziemi

0
276
dzien ziemi

Pogoda dopisała, chętnych nie brakowało. Teraz nasze miasto zazieleni się jeszcze bardziej. Wszystko dzięki akcji wymiany posegregowanych śmieci na sadzonki.

Surfinie albo równie pięknie kwitnące begonie. Darmową sadzonkę – w prezencie od miasta i Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji – w piątkowe przedpołudnie odebrać mógł każdy chętny. Warunek był jeden. Trzeba było zabrać ze sobą… śmieci.

– Oczywiście posegregowane – podkreślają organizatorzy porębskich obchodów tegorocznego Dnia Ziemi. Do pojemników, które stały na terenie MPWiK przy ul. Chopina 1, wrzucić można było plastik, szkło albo papier. – Córa sama posegregowała plastikowe butelki, włożyła wszystko do plastikowej reklamówki. Podsadziłam ją tylko do kontenera, bo jest za mała, by samodzielnie tutaj sięgnąć – mówiła z uśmiechem jedna z mam, które wzięły udział w piątkowej akcji.

– Kwiecień to ważny dzień dla przyrody – podkreśla Ryszard Spyra, burmistrz Poręby. Przypomina, że 22 kwietnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Ziemi. – Z tej okazji warto pomyśleć o tym, by choć trochę zmienić swoje przyzwyczajenia. Być może warto zacząć segregować śmieci lub zbierać surowce wtórne, a jeśli już to robimy – można posadzić we własnym ogrodzie kolejne drzewo. W przyszłości da nam nie tylko przyjemny latem cień, ale też oczyści powietrze z pyłów – mówi burmistrz Spyra.

Światowy Dzień Ziemi po raz pierwszy obchodzono w 1970 roku w Stanach Zjednoczonych. Pomysłodawcą święta był amerykański senator Gaylord Nelson, który mocno angażował się w walkę o środowisko. Dzień Ziemi wymyślono po to, by miliardy ludzi pochyliły się nad losem planety, na której żyją. Moment ekologicznej refleksji ma nas uchronić przed popełnianiem kolejnych błędów. – O przyrodzie warto myśleć jednak częściej niż raz w roku – podkreśla burmistrz Spyra.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz
Podaj swoje imię