Sąsiad pali śmieci? Reaguj, truje też ciebie!

0
205

Ciemny, gęsty dym często jest dowodem na to, że właściciel domu pali tym, co zakazane. – Reagujmy – apelują władze Poręby.

Choć tegoroczna zima jest raczej łagodna, ze smogiem problem znów ma całe województwo. Normy w wielu miastach przekraczane są niemal codziennie. Przykład? 13 lutego w pobliskiej Dąbrowie Górniczej zanotowano niemal rekordową wartość stężenia pyłu zawieszonego PM10. Jego wartość sięgnęła wówczas ok. 400 mikrogramów na metr sześcienny. To niemal ośmiokrotne przekroczenie dopuszczalnych norm!
Powód? Mieszkańcy wciąż nie stosują się do tzw. uchwały antysmogowej. Często chcąc przyoszczędzić, do paleniska wrzucają byle co. Skutek jest taki, że trują nie tylko siebie, ale też tych, którzy palą wysokojakościowym węglem. Gęsty, drażniący dym szybko roznosi się po okolicy.

Nie czekaj aż zachorujesz
– Reagujmy! – apelują władze Poręby. Dodają, że lepiej działać profilaktycznie niż czekać później w kolejce do lekarza. Smog powoduje bowiem realne zniszczenia organizmu. W miastach, gdzie problem jest wyraźny, zwiększa się zachorowalność nie tylko dróg oddechowych, rosną też statystyki nowotworowe. – Jeśli widzimy, że z komina sąsiada unosi się ciemny dym, a w okolicy śmierdzi na przykład plastikiem, zadzwońmy i zaalarmujmy odpowiednie służby – zaleca Ryszard Spyra, burmistrz Poręby.

Weź telefon i zgłoś podejrzenie. Może być anonimowe!
Jak postąpić, gdy podejrzewamy, że sąsiad do pieca włożył odpady? Zgłośmy sprawę w Referacie Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska w Porębie. Wystarczy zadzwonić na numer telefonu 32 6771867 (wew. 118) i skontaktować z Renatą Otrębą, głównym specjalistą ds. ochrony środowiska w naszym mieście. Można zrobić to anonimowo, dlatego nie obawiajmy się reagować. Zgłoszenie może mieć też charakter mailowy (srodowisko@umporeba.pl lub rotreba@umporeba.pl).

Poproś policję o interwencję
Z prośbą o sprawdzenie sytuacji, zwrócić możemy się też bezpośrednio do porębskiej policji. Numer do posterunku w Porębie to 32 6785 630. Skontaktować możemy się też z dzielnicowym: asp.szt. Adamem Adamczykiem (tel: 798 030 349) lub st.asp. Katarzyną Czarnynogą (tel:  798 032 29).Zgłoszenie możemy przesłać również mailem na adres: poręba@zawiercie.ka.policja.gov.pl. ;Przypominamy; w świetle przepisów w piecu palić można tylko wysokojakościowym węglem. Od tego sezonu grzewczego obowiązuje zakaz palenia mułem oraz zakaz używania drewna o wilgotności powyżej 20 proc. Za palenie śmieciami możemy dostać nawet 500-złotowy mandat.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz
Podaj swoje imię