Jest program rewitalizacji Poręby. Mieszkańcy skorzystają!

0
1246
program rewitalizacji Poręby

Czego w naszym mieście brakuje? Jakie są społeczne potrzeby porębian? Teraz już wiadomo. Władze miasta wsłuchały się bowiem w głos mieszkańców. Skutek? „Lokalny Program Rewitalizacji Miasta Poręba 2020+”, który 15 października uchwałą zatwierdziła nasza rada miejska.

Na 120 stronach uchwały zapisano wszystkie najważniejsze założenia. Program rewitalizacji Poręby skonfrontowano wcześniej z sytuacją poszczególnych dzielnic Poręby. Autorzy „Lokalnego Programy Rewitalizacji Miasta Poręba 2020+” w ramach wizji lokalnych odwiedzili je wszystkie. Przeanalizowali potrzeby mieszkańców, ich pragnienia i sytuację życiową.
– Dzięki takiemu profesjonalnemu podejściu plan rewitalizacji został opracowany dla mieszkańców i stricte pod ich potrzeby – tłumaczy burmistrz Poręby Ryszard Spyra.

Co będzie rewitalizowane?
Program – jak sama jego nazwa wskazuje – zakłada rewitalizację naszego miasta. Konkretnie zaś na przykład przebudowę budynków przy ul. Wojska Polskiego 2 i 8a. Skutek? Powstać mają tu mieszkania socjalne. Dodatkowo zaś w budynku z numerem 8a planowane jest uruchomienie inkubatora inicjatyw społecznych i biznesowych. To jednak tylko przykład założeń ujętych w programie rewitalizacji Poręby. W ramach prac znalazło się również odnowienie zabytkowej wieży pieca hutniczego. W ten sposób powstanie tzw. Porębska Gichta Kultury. Ale to nie koniec. Nowością, która z pewnością spodoba się mieszkańcom będą uruchomione przy ul. Chopina 1a Centrum Usług Społecznych i Strefa Aktywności Seniora.

Powstaną Porębskie OSY. Zbudują też kanalizację
Innym przykładem zawartych w programie działań rewitalizacyjnych są także m.in. nowe ścieżki rowerowe, budowa bulwaru Czarnej Przemszy czy Mediateki miejskiej przy ul. Wojska Polskiego. Powstać mają również tzw. Porębskie OSY. Co to takiego?
– Chodzi o plenerowe strefy aktywności, które sprzyjają spotkaniom i poprawie kondycji fizycznej – tłumaczy Urząd Miasta Poręba. Władze zaznaczają, że nie zapominajmy również o inwestycjach infrastrukturalnych. Jednym z najważniejszych jest budowa kanalizacji sanitarnej w naszym mieście.

Program stworzyli profesjonaliści
„Lokalny Program Rewitalizacji Miasta Poręba 2020+” w porozumieniu z władzami, ale też mieszkańcami (o zdanie zapytano porębian m.in. w trakcie warsztatów społecznych) tworzyła profesjonalna firma doświadczona w budowaniu strategii rozwojowych tego typu. Jej analitycy przestudiowali m.in. demografię, warunki życia, zaangażowanie w życie społeczne i potrzeby każdej dzielnicy naszego miasta. Przedstawiciele firmy badawczej podczas wizji lokalnych dokładnie przyjrzeli się funkcjonowaniu naszego miasta.
– Liczymy, że skutek będzie taki, że program rewitalizacji sprawdzi się w 100-procentach. Mieszkańcy zyskają to, co w mieście jest im jeszcze potrzebne – podkreśla burmistrz Ryszard Spyra.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz
Podaj swoje imię