Poręba pamięta! 75. rocznica wyzwolenia miasta

0
808

Poręba co roku oddaje im chwałę. Tak było i teraz. 20 stycznia, w 75. rocznicę wyzwolenia miasta przez Armię Radziecką, władze miasta złożyły wiązankę kwiatów pod pomnikiem zadedykowanym „Poległym Bohaterom w walkach o Wolność Ojczyzny”.

20 stycznia minęła 75. rocznica wyzwolenia Poręby spod okupacji hitlerowskiej. I choć dla wielu to  przysłowiowy „szmat czasu”, dla świadków tamtych dni, wydarzenia sprzed 75 lat wciąż są żywe.

„Koniec wojny zbliżał się szybko. W nocy 16 stycznia 1945 roku nad obszarem ziemi zawierciańskiej, w tym i Poręby, przeleciały samoloty zwiadowcze. Podobnie było przez następne trzy dni. Rankiem 20 stycznia 1945 roku do Poręby wkroczyli pierwsi żołnierze radzieccy…” tak zapisano w kronikach sprzed lat.

Tę pamięć pielęgnują współczesne pokolenia. W tym władze Poręby i przedstawiciele spółek miejskich i lokalnych środowisk, którzy 20 stycznia pod pomnikiem zadedykowanym „Poległym Bohaterom w walkach o Wolność Ojczyzny” złożyli biało-czerwone wieńce, zapalili również symboliczny znicz. Pamiętamy!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz
Podaj swoje imię