Podpisano umowę na budowę obwodnicy!

0
797

To świetna wiadomość! Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad oficjalnie poinformowała o podpisaniu umowy na zaprojektowanie i wybudowanie pierwszego odcinka obwodnicy Poręby i Zawiercia. Inwestycja powstanie w 34 miesiące i znacząco zmniejszy problemy na DK 78.

Setki tirów tygodniowo, koleiny w jezdni, niebezpieczeństwo na drodze, a w dodatku korki i duszące spaliny. Tak wciąż wygląda rzeczywistość na Drodze Krajowej nr 78, która biegnie między inny przez Porębę. Problemy rozwiązać może obwodnica. Problem w tym, że nie jest to inwestycja tania i szybka. Procedury trwają. W końcu pojawiło się jednak światełko w przysłowiowym tunelu. 

– Umowa na zaprojektowanie i wybudowanie pierwszego odcinka obwodnicy Poręby i Zawiercia została podpisana – poinformowała kilkanaście dni temu Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.

Obwodnica powstanie w 34 miesiące

Chodzi o mający powstać w dwóch etapach odcinek obwodnicy o długości 16,664 km, w ciągu DK 78 biegnący przez Siewierz, Porębę do zawierciańskiej dzielnicy Kromołów. 

Jak informują przedstawiciele GDDKiA, wykonawca będzie miał 34 miesiące na realizację inwestycji. Każdy z dwóch etapów – projektowania i realizacji – powinien trwać nie dużej niż 17 miesięcy (do czasu objętego projektowaniem wlicza się okresy zimowe, a do czasu realizacji robót nie). Cała inwestycja planowana jest do realizacji w systemie „Projektuj i buduj” w latach 2019-2023. Zgodnie z podpisaną właśnie umową, zrealizuje ją konsorcjum firm Przedsiębiorstwo Budowy Dróg i Mostów Kobylarnia S.A. oraz Mirbud S.A. za kwotę 414 708 742,10 zł (brutto).

Węzły drogowe, ekrany, chodniki

Obwodnica Poręby będzie dwujezdniowa i połączy się z funkcjonującą już obwodnicą Siewierza. 

W ramach inwestycji powstaną dwa węzły drogowe (Kuźnica oraz Kromołów) oraz dwanaście obiektów inżynierskich, na które składa się siedem wiaduktów, cztery mosty, przejście dla zwierząt oraz trzydzieści przepustów dla celów ekologicznych. W trosce o mieszkańców zaplanowano również ekrany pochłaniające o długości prawie 2 km, ciągi pieszo-rowerowe oraz chodniki o łącznej długość około 400 m. 

Co da budowa obwodnicy?

To chyba najważniejsze pytanie jakie zadają zainteresowani inwestycją, w tym mieszkańcy Poręby. 

GDDKiA podkreśla, że obwodnica umożliwi ominięcie śródmieści, zapewni zatem poprawę warunków życia mieszkańców. – W szczególności zredukuje uciążliwości powodowane ruchem samochodowym – głównie pojazdów ciężarowych – podkreślają przedstawiciele GDDKiA. 

Inwestycja w znaczący sposób wpłynie zatem na poprawę stanu bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz wyeliminuje potencjalne zdarzenia drogowe, których przyczyną było wymuszanie pierwszeństwa na skrzyżowaniach z ruchem lokalnym. 

Co ciekawe, dzięki nowemu przebiegowi przejazd całym odcinkiem obwodnicy zostanie skrócony do około 16 minut, omijając 58 skrzyżowań na istniejącym przebiegu DK78.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz
Podaj swoje imię