Poczta Polska żąda danych wyborów z terenu Poręby

0
1392

Poczta Polska zwróciła się w nocy do gmin o przekazanie jej danych wyborców. Wielu samorządowców z naszego województwa uznało takiego maila za nieuprawnione żądanie a nawet próbę wyłudzenia danych osobowych. Burmistrz Ryszard Spyra również nie zamierza przekazywać danych mieszkańców Poręby.

Poczta Polska w nocy 23 kwietnia wysłała do wójtów, burmistrzów i prezydentów miast maile z żądaniem udostępnienia danych osobowych wyborców: m.in. dokładnego adresu, imienia i nazwiska czy numer PESEL. Mail takiej treści wysłano na ogólne skrzynki mailowe urzędów. Podpisano zaś „Poczta Polska”. 

Samorządowcy nie kryją oburzenia. Wielu gospodarzy nie tylko śląskich miast zwróciło się ze sprawą do organów ścigania. „W obawie przed próbą wyłudzenia danych osobowych zwróciłem się do Prokuratury oraz Urzędu Ochrony Danych Osobowych o podjęcie stosownych czynności służbowych” – pisze na swoim profilu facebook’owym prezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciński. 

Danych wyborów Poręby nie zamierza przekazywać również burmistrz Poręby Ryszard Spyra. – Musimy strzec danych osobowych naszych mieszkańców. Trudno nie odnieść wrażenia, że wysłana w środku nocy wiadomość, nie podpisana niczyim nazwiskiem to falsyfikat – przyznaje burmistrz Spyra. 

Sprawę szeroko komentowali również specjaliści od ochrony danych osobowych. Wskazywali na właściwe działanie samorządowców i brak podstaw prawnych do przekazania Poczcie Polskiej. 

Wczoraj wieczorem (w piątek 25 kwietnia) Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych wydał jednak oświadczenie, że dane osobowe powinny być przekazana na mocy art. 99 obowiązującej od 18 kwietnia 2020 r. o szczególnych instrumentach wsparcia w zw. z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz
Podaj swoje imię