Pierwszaki nie noszą już tornistrów! Dostały… laptopy

0
807
Pierwszaki nie noszą już tornistrów! Dostały… laptopy

Nawet 8 kilogramów potrafi ważyć tornister ucznia pierwszej klasy! By oszczędzić młodych kręgosłupów, ale też pieniędzy rodziców, Poręba rezygnuje z takiego rozwiązania. Tegoroczna klasa pierwsza to przełom w edukacji całego regionu.

Wszystko za sprawą tzw. e-podręcznika, czyli projektu Ministerstwa Edukacji Narodowej, do którego włącza się Poręba.
– Jako pierwsza w całym powiecie zawierciańskim – podkreśla burmistrz miasta Ryszard Spyra. Nie ukrywa, że to projekt przełomowy, który z pewnością zaowocuje zadowoleniem maluchów, ich rodziców, a także nauczycieli. Powód? Tornister nie będzie już potrzebny, podobnie jak sterty książek i zeszytów. Do nauki służyć będzie e-podręcznik zalecany przez ministerstwo. Skorzystają z niego tegoroczni porębscy pierwszoklasiści.

Laptopy kupiło miasto
Czym jest e-podręcznik do edukacji wczesnoszkolnej?
– To nic innego jak platforma komputerowa z zadaniami do nauki – wyjaśniają w SP nr 1 i SP nr 2 w Porębie, gdzie wszedł już przełomowy projekt. Przedstawiciele obu szkół tłumaczą, że e-podręcznik zastąpił tradycyjny, papierowy podręcznik. W jaki sposób? To proste, maluchy na lekcjach używać będą laptopów.
– Za ich pomocą rozwiązywać będą zadania, a wszystko to w przyjemnej formie zabawowej. Taka sprzyja przyswajaniu wiedzy przez najmłodszych uczniów – podkreślają dyrekcje obu porębskich podstawówek. Laptopów nie będzie trzeba zabierać do domów, po lekcjach zostają w szkole. A co najważniejsze, ich zakup sfinansowała gmina. Rodzice nie wydali na kupno laptopa ani grosza.

Klasy lekcyjne przeszły duży remont
Żeby móc skorzystać z e-podręcznika potrzebne było jednak dostosowanie sal lekcyjnych do takiej formy nauki.
– Sale zostały wyremontowane niemal od sufitu po podłogę. Pojawiły się nowe ławki i krzesła – zaznaczają w SP nr 1. W obu porębskich podstawówkach pojawił się też sprzęt potrzebny do prowadzenia lekcji na laptopach. W ramach rządowego programu „Aktywna tablica” szkoły otrzymały dotację w wysokości 14 tys. zł każda na zakup pomocy dydaktycznych. Kupiono m. in. nowe tablice interaktywne z projektorami, głośniki lub inne urządzenia pozwalające na przekaz dźwięku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz
Podaj swoje imię