Palisz śmieciami? Dron będzie mieć cię na oku

0
464
smog

Dłużej nie da się udawać, że problemu nie ma. Przez smog cierpią nie tylko winowajcy, ale także wszyscy wokół. Poręba znalazła nowe możliwości walki z paleniem w piecach byle czym. I są one…latające!

Z powodzeniem stosują takie rozwiązanie w innych śląskich i zagłębiowskich miastach. Nic dziwnego, to prosty sposób, by dostać się do źródła problemu – komina i bezpośrednio stąd pobrać próbki dymu. To właśnie za pomocą drona walczyć można ze smogiem. – Przetestujemy taką możliwość również w Porębie – zapowiadają przedstawiciele porębskiego urzędu miasta. 

Dozwolone czy zakazane paliwo?

Jak to działa? Dron przeznaczony do walki ze smogiem jest wyposażony w specjalne mierniki. Nadlatuje nad źródło dymu i mierzy poziom szkodliwych substancji znajdujących się w dymie. Wyniki odczytuje program komputerowy skorelowany z dronem. Skutek? Już po parunastu minutach wiadomo czy właściciel gospodarstwa pali dozwolonym czy zakazanym paliwem. – Smog mocno daje się nam wszystkim we znaki. Nie możemy nic z tym nie robić – zaznacza burmistrz Poręby Ryszard Spyra. Dodaje jednak, że miastu nie chodzi o to, by kogokolwiek karać. – Najchętniej w ogóle byśmy tego nie robili. Nie możemy udawać jednak, że problemu nie ma. Jeśli  ktoś nie stosuje się do przepisów prawa, musi liczyć się z konsekwencjami – mówi burmistrz Spyra.

Kontrolują sytuację

Aktualnie władze Poręby analizują możliwości użycia drona nad miastem. – Szczegóły ustalimy z firmą oferującą takie rozwiązanie. Stworzymy również harmonogram kontroli – zapowiadają przedstawiciele Referatu Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska w Porębie. Zaznaczają, że do tej pory poza policją, to także inspektorzy referatu udawali się na kontrole w miejsca wskazane przez mieszkańców. – Wciąż można alarmować nas o podejrzeniach palenia w piecu śmieciami – zaznaczają urzędnicy.

Zgłoś sprawę. Nawet anonimowo

Jak postąpić, gdy podejrzewamy, że sąsiad do pieca włożył odpady? Zgłośmy sprawę w Referacie Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska w Porębie. Wystarczy zadzwonić na numer telefonu 32 6771867 (wew. 118). Można zrobić to anonimowo. Zgłoszenie może mieć też charakter mailowy (srodowisko@umporeba.pl lub rotreba@umporeba.pl).

Z prośbą o sprawdzenie sytuacji, zwrócić możemy się też bezpośrednio do porębskiej policji. Numer do posterunku w Porębie to 32 6785 630. Zgłoszenie możemy przesłać również mailem na adres: poręba@zawiercie.ka.policja.gov.pl. 

Przypominamy; w świetle przepisów w piecu palić można tylko wysokojakościowym węglem. Od zeszłego sezonu grzewczego obowiązuje zakaz palenia mułem oraz zakaz używania drewna o wilgotności powyżej 20 proc.  Za palenie śmieciami możemy dostać nawet 500-złotowy mandat. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz
Podaj swoje imię