Okrągła rocznica OSP z tańcami na zakończenie

0
410

Aż dziewięć jednostek OSP, wiele znanych nazwisk w polityce, władze Poręby i orkiestra dęta przybyły na okrągłą 110 rocznicę powołania Ochotniczej Straży Pożarnej w naszym mieście. Świętowano hucznie, nie zabrakło jednak wspomnień z początków działalności porębskich strażaków.

Wszystko zaczęło się 4 maja 1909 roku. Wtedy to, w dniu świętego Floriana, powołano do życia Porębską Ochotniczą Straż Ogniową (OSP). Z czyjej inicjatywy? Przede wszystkim proboszcza miejscowej parafii Franciszka Pędzicha i ówczesnego wójta Aleksandra Erbe, który został jednocześnie pierwszym naczelnikiem OSP. Z koniki, którą 15 września – na uroczystości 110-lecia porębskiej OSP – odczytał prezes Marcin Darocha, dowiedzieliśmy się jednak znaczenie więcej.

Sikawka w prezencie od przemysłowców
18 strażaków-ochotników, 8 sztuk bosaków, 12 toporów, dwukołowy drewniany 400-litrowy beczkowóz, 8 beczek na wodę, 9 wiader, 4 tłumnice i jedna trąbka do sygnalizowania w razie pożaru. Tak wyglądały początki. Strażacy od miejscowej fabryki dostali sikawkę konną jednocylindrową oraz drabinę. Początkowo OSP miała dwa oddziały: ratunkowy i wodny, zajmujący się obsługą sikawek i dostarczaniem wody.

Życzenia dla strażaków
O tym, jak duże znaczenie dla naszego miasta miało powołanie do życia OSP, podczas uroczystości rocznicowych przypominano wielokrotnie. Rozpoczęto je od zbiórki przed remizą, na którą przybyło 9 jednostek okolicznych OSP. Następnie z strażacką orkiestrą dętą z Giebła i pocztami sztandarowymi przemaszerowano do kościoła p.w. Zesłania Ducha Świętego na mszę św. w intencji strażaków. Po mszy, na placu obok remizy OSP Poręba, odbyły się główne uroczystości. Wśród przybyłych gości znalazł się burmistrz Poręby Ryszard Spyra, przedstawiciele rady miasta, Miejskiego Ośrodka Kultury w Porębie i jednostek strażackich z regionu. Życzenia strażakom złożyła też wicemarszałek sejmu Barbara Dolniak oraz posłanki; Anna Nemś i Beata Małecka-Libera.

Medale dla najlepszych
Uroczystości jubileuszowe były też okazją do odznaczenia medalami. „Za zasługi dla pożarnictwa” złotym: Dominika Pucka, srebrnym: Artura Lasa, brązowym Dawida Lisa. Odznaki „Za zasługi dla województwa śląskiego” otrzymali: Marek Król, Marcin Darocha i Artur Lasa. Medalami za Zasługi dla Pożarnictwa Powiatu Zawierciańskiego wyróżniono Bronisława Chadrycha i Włodzimierza Pucka.
Po części oficjalnej rozpoczęto strażacki piknik. Z zabawą taneczną w tle. Całe wydarzenie zostało dofinansowane ze środków budżetu Gminy Poręba w ramach zadania „Jubileusz Ochotniczej Straży Pożarnej w Porębie”.

Warto przypomnieć, że w roku jubileuszu, OSP Poręba działa w następującym składzie: Prezes Marcin Darocha, Naczelnik Artur Las, Wiceprezes Dominik Pucek, zastępca naczelnika Rafał Spyra, Sekretarz, kronikarz Włodzimierz Pucek, Skarbnik Marek Król, Gospodarz Bronisław Chadrych. Komisja Rewizyjna: Przewodniczący – Dawid Lis, członkowie: Łukasz Jarosz i Wiliam Kustra. Honorowym Prezesem OSP w Porębie jest Bronisław Chadrych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz
Podaj swoje imię