Ile za odbiór śmieci? Radni podejmą decyzję

0
832

Dotknęła już większość gmin. Podwyżka cen odbioru odpadów segregowanych czeka także Porębę. – To konieczność, a nie chęć zarabiania – podkreśla Urząd Miasta w Porębie. Tłumaczy z czego wynika podwyżka i prosi o rozwagę Radę Miasta.

Czyste ulice, parki i lasy. To skutki odpowiedniej gospodarki odpadami w naszym kraju. Konieczność dostosowania się m.in. do unijnych wytycznych, przede wszystkim jednak sytuacji – wzrastającej produkcji śmieci na jednego mieszkańca – spowodowała m.in. konieczność ich segregowania. Wtedy łatwiej, taniej, przede wszystkim zaś efektywniej śmieciom dać możemy drugie życie. Skutek? Nie walają się już po ulicach, nie są wywożone do lasów, gdzie zagrażają środowisku, zwierzętom i ludziom. – Czystość nie jest jednak darmowa. System odpowiedzialnego gospodarowania odpadami jest skomplikowany i kosztochłonny. Choćbyśmy nie chcieli podwyżek, nie da się ich uniknąć – tłumaczy Urząd Miasta Poręba.

Z czego wynika podwyżka?
Aktualnie miesięczny koszt odbioru odpadów segregowanych w Porębie wynosi 14,92 zł. Wiadomo jednak, że tej kwoty nie da się zostawić na takim poziomie. Dlaczego? Konieczność podwyżki związana jest przede wszystkim z kwestią zagospodarowania odpadów. Koszty te w porównaniu z 2017 rokiem, w roku bieżącym zwiększyły się aż o 80 procent. – Miesięczny koszt zagospodarowania odpadów komunalnych, w przeliczeniu na jednego mieszkańca, w ciągu ostatnich dwóch lat wzrósł o 5,68 zł – mówi Mariusz Grabarczyk, prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Porębie, spółki odpowiadającej za kwestie związane z odpadami w naszym mieście.

Poręba szuka najtańszego zakładu przetwórstwa odpadów
Nie bez znaczenia dla ceny, którą za odbiór śmieci zapłacić muszą mieszkańcy Poręby jest też fakt, że zakłady zajmujące się utylizacją i przetwórstwem odpadów – w tym RIPOK Zawiercie – również podnoszą ceny za swoją pracę.
Przykładowo; stawka za przyjęcie tony plastiku w 2017 roku wynosiła 27 zł. W roku bieżącym osiągnęła już poziom 226,80 zł za tonę. – Łącznie za przyjęcie odpadów i ich zagospodarowanie zakład podniósł stawki o 80 procent! – mówi Mariusz Grabarczyk.
Zapewnia, że gminie zależy na kieszeni mieszkańca. – Sprawdzaliśmy i porównywaliśmy oferty w zasadzie wszystkich zakładów przetwarzających odpady na terenie naszego regionu. Szukaliśmy najtańszego – zaręcza prezes Grabarczyk.

Rosną koszty transportu
Sam proces zagospodarowania śmieci to jednak nie wszystko. Cena za odbiór rośnie, bo rosną również koszty związane m.in. z płacą minimalną oraz składnikami z nią powiązanymi (ZUS, PFRON, Fundusz Socjalny itp.). Do tego dochodzi jeszcze wzrost opłat z tytułu droższych ubezpieczeń majątkowych i komunikacyjnych. – Rosną również koszty transportu odpadów. Nastąpił wzrost cen paliwa i materiałów eksploatacyjnych – podkreślają przedstawiciele Urzędu Miasta w Porębie. A i to nie wszystko. W górę pną się ceny worków do selektywnej zbiórki i obsługi PSZOK-u (Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych).

Ostateczną decyzję w sprawie konieczności podniesienia stawki odbioru odpadów komunalnych na sesji w poniedziałek 26 sierpnia podjąć mają radni Poręby. – Apelujemy o rozwagę. Nikt nie chce uszczuplać kieszeni mieszkańców. Jeśli chcemy mieć jednak czysto na ulicach, czysto na polach i w lasach, nie mamy wyjścia. Podwyższa jest po prostu nieunikniona – mówi burmistrz Poręby Ryszard Spyra.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz
Podaj swoje imię