Obwodnica Zawiercia i Poręby coraz bliżej

0
1422
Obwodnica Zawiercia i Poręby coraz bliżej

Drgnęło w sprawie budowy obwodnicy Zawiercia i Poręby. Odpowiedzialna za inwestycję Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad ma już tzw. Koncepcję Programową dotyczącą powstania tej ważnej drogi. Niebawem ogłosić ma przetarg na wykonawstwo.

Jedna jezdnia, dwa pasy ruchu po 3,5 metra każdy, dozwolona maksymalna prędkość 80 km/h. To szczegóły dotyczące budowy obwodnicy Zawiercia i Poręby. Na tę ważną inwestycję zarówno kierowcy, jak i mieszkańcy czekają od lat. Odciążyć ma bowiem miejskie trasy, co z pewnością poprawi bezpieczeństwo w miastach.
Plan zaczyna się wreszcie urzeczywistniać.
– W tym roku ogłosimy przetargi na wykonania obwodnicy Zawiercia i Poręby – poinformowała Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.

Budowa podzielona na dwa odcinki. Jest już koncepcja
Obwodnica ma mieć 24 kilometry długości. Pobiegnie wzdłuż DK 78 przez powiaty: będziński, zawierciański, a konkretyzując gminy: Siewierz, Poręba, Łazy, Zawiercie i Ogrodzieniec.
– Jesteśmy obecnie na etapie Koncepcji Programowej dla tego zadania. Została ona wykonana z podziałem na dwa odcinki tj. Odcinek I: Siewierz – Poręba – Zawiercie (Kromołów) oraz Odcinek II w Zawierciu (Kromołów – Żerkowice) – mówi Marek Prusak, rzecznik prasowy katowickiego oddziału GDDKiA. Tłumaczy, że przygotowanie Koncepcji Programowej miało na celu przede wszystkim opracowanie optymalnych rozwiązań technicznych dotyczących m.in. węzłów, skrzyżowań i obiektów inżynierskich obwodnicy.

Obwodnica zmieni Porębę
Jak ta inwestycja wpłynie na nasze miasto? W ramach budowy obwodnicy na terenie Poręby zaplanowano m.in. budowę skrzyżowania DK78 z ul. Oleśnickiego/Górnośląska (zapewniona będzie możliwość dojazdu do centrum miejscowości od strony zachodniej).
– Natomiast najbliższym węzłem w rejonie miejscowości Poręba będzie węzeł „Kuźnica” na skrzyżowaniu obwodnicy z drogą wojewódzką nr 796, poprzez który będzie zapewniona możliwość dojazdu do centrum miejscowości – informuje GDDKiA.
Przetarg na budowę obwodnicy inwestor ogłosić ma w listopadzie tego roku. Termin realizacji wyznaczono na lata 2021-2023.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz
Podaj swoje imię