O Porębie pisze poważne pismo samorządowe. Możemy być dumni!

0
892
O Porębie pisze poważne pismo samorządowe. Możemy być dumni!

Co robi odpowiedzialny burmistrz, gdy kasa miejska świeci pustakami? O modelowym wręcz wyjściu naszej gminy z olbrzymich tarapatów finansowych, napisało prestiżowe pismo samorządowe „Wspólnota”. Musicie to przeczytać!

„Gmina była wpisana do Krajowego Rejestru Dłużników z powodu niespłacania kredytów. Choć wydaje się to niewiarygodne, banki już nie chciały z nami rozmawiać. Kurek z pieniędzmi mieliśmy zakręcony. Mogliśmy już tylko pójść do parabanków i zacząć brać pożyczki na zabójczy procent albo otwarcie powiedzieć ludziom: przestajemy wam płacić, bo nie mamy z czego”. Wybraliśmy to drugiej, choć wiedzieliśmy, że ściągamy na siebie wszelkie możliwe kontrole, a ludzie pójdą do sądów” – przyznaje w rozmowie z dziennikarzem „Wspólnoty” – prestiżowego magazynu o sprawach samorządowych burmistrz Poręby Ryszard Spyra.

Oszczędności są trudne
Wspomina, jak gmina wychodziła z patowej wręcz sytuacji finansowej, której apogeum nastąpiło w połowie 2015 roku. Jak Poręba stanęła na nogi. – Choć łatwo nie było – podkreśla wielokrotnie, na łamach magazynu, burmistrz Poręby. Nie ukrywa, że wszystkie decyzje o oszczędnościach – zwłaszcza te, które pewnością nie przysparzały mu sympatyków ani zwolenników – podejmował z troski o Porębę i porębian.

Sukces wypracowany wielu wyrzeczeniami
Dość szybko okazało się, że słusznie. 7 października 2016 roku nastąpił przełomowy moment dla Poręby. Dokonano spłaty kredytów, a pozostałą część wyemitowanych obligacji miasto przeznaczyło na pokrycie zobowiązań z lat poprzednich. – Rok 2016 zakończył się dla nas ogromnym sukcesem. Pierwszy raz od kilku lat Poręba wypracowała nadwyżkę operacyjną – 1 548055,76 zł, a stan środków na rachunku bankowym wyniósł 2 597 363,01 zł – mówi z dumą burmistrz Spyra.

Zapraszamy do lektury!
Jaki trudnymi decyzjami i sytuacjami sukces był jednak poprzedzony, przeczytajcie sami. Zaznaczamy, że artykuł z czasopisma „Wspólnota”, który prezentujemy poniżej, nie jest materiałem sponsorowanym. Pismo w czerwcowym numerze napisało o przykładzie Poręby z własnej inicjatywy.
Zapraszamy do lektury!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz
Podaj swoje imię