Niezwykła prośba w czasach wirusa

0
315

Niezwykła prośba w czasach wirusa

Kiedy granice są zamknięte, trudno łączyć się z przyjaciółmi w mieście partnerskim. Francuskie Fronsadais – miasto partnerskie Poręby – nas jednak o to poprosiło. I udało się! W niezwykły sposób. Za pomocą… sztuk plastycznych. 

Są przepiękne, mimo że wykonali je naprawdę młodzi artyści. To prace, które przygotowali uczniowie dwóch porębskich szkół podstawowych. I choć tematyka była dowolna, jak na dłoni widać, że młodzi porębianie tęsknią za spotkaniami ze swoimi przyjaciółmi nie tylko z naszego miasta, ale też z zagranicy.

Trudne pytanie: jak zacieśniać kontakty w czasach wirusa?

Prac jest dokładnie sześć. Taka była idea, by z każdej porębskiej szkoły podstawowej przygotowało je po trzech uczniów. – Pomysł zaproponowało nam nasze miasto partnerskie: francuskie Fronsadais – mówi Karolina Ostrowska, dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Porębie. Tłumaczy, że z prac stworzonych w Polsce i we Francji powstanie międzynarodowa wystawa, która będzie pokazywała, że nawet w trudnych czasach zagrożenia zarażenia się koronawirusem, można się ze sobą łączyć. – Pomysł udowadnia, że nawet teraz można coś bezpiecznie przedsięwziąć a młodzi artyście nadal mogą tworzyć, w zaciszy swoich domów. Co nie oznacza, że tylko dla siebie – podkreśla z uśmiechem Karolina Ostrowska.

Kontakt z rówieśnikami jest najważniejszy

Co przedstawiają prace? Tematyka była dowolna. Większość prac udowadnia jednak, jak ważny dla młodych ludzi jest kontakt z rówieśnikami. Na jednej z prac widać dzieci trzymające się na ręce, na drugiej stojące obok siebie młode przedstawicielki Poręby i Fronsadais.

Uczniowie chętnie wybierali też tematykę historyczną. Na wystawę trafi na przykład praca ukazująca naszą Wieżę Gichtową. Jest też praca wykonana techniką kolażu (który nota bene wywodzi się ze sztuki francuskiej). – Wszystkie łączy jednak jedno: niezwykły gest połączenia młodzieży w czasie sytuacji kryzysowej – podkreślają inicjatorzy akcji.

Tłumaczenie na język Francuski.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz
Podaj swoje imię