Nad Porębą krążył Black Hawk

0
252

Szturm na wieżowiec, szkolenie strzeleckie w środku, a następnie ewakuacja zespołów bojowych przy użyciu prawdziwego Black Hawk’a. To scenariusz filmu? Nic takiego, to ćwiczenia jakie w naszym mieście prowadzili śląscy antyterroryści.

Są naprawdę widowiskowe. Ćwiczenia, które od kilku lat odbywają w naszym mieście funkcjonariusze śląskich oddziałów antyterrorystycznych, do złudzenia przypominają sceny, jakie oglądać można w kinie. Jest szum śmigieł helikoptera, uzbrojeni policjanci, desant na wieżowiec. Po raz kolejny burmistrz Poręby udostępnił policjantom budynek po dawnej Fabryce Urządzeń Mechanicznych.

– Od lat stoi opuszczony, tymczasem dobrze nadaje się do tego, by mundurowi mogli przejść szkolenie w terenie. Nie wszystkiego można przecież nauczyć się z książek czy filmów instruktażowych – podkreśla burmistrz Spyra.

To samo mówią również funkcjonariusze śląskich oddziałów antyterrorystycznych. We wrześniu ćwiczyły u nas pododdziały z Katowic, Lublina, Łodzi, Kielc, Opola, Poznania i Rzeszowa. Scenariusz był podobny jak w latach ubiegłych. Funkcjonariusze szturmowali budynek, w środku odbywali m.in. ćwiczenia strzeleckie, na koniec zaś przeprowadzali ewakuację za pomocą helikoptera Black Hawk.

To właśnie ten element ćwiczeń jest najbardziej spektakularny. Policjanci za pomocą tzw. „szybkiej liny” (dosłownie podczepieni do helikoptera) odlatują znad budynku FUM-u.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz
Podaj swoje imię