Myśliwi rozpoczęli sezon łowiecki

0
403
Myśliwi rozpoczęli sezon łowiecki

18 sierpnia prawie wszystkie koła łowieckie naszego regionu rozpoczęły sezon łowiecki 2018/2019 w polowaniach zbiorowych. Uroczystą zbiórką w polowaniu na dzikie kaczki i gołębie grzywacze zainaugurowało nowy sezon Koło Łowieckie nr 84 „Poręba” w Porębie. Członkowie koła odwiedzili łowiska by sprawdzić uprawiane poletka, które odciągają dziki od wyrządzania szkód na polach.

Myśliwi z Koła Łowieckiego w Porębie w ubiegłym sezonie upolowali ponad 200 dzików. Być może znalazły one sobie siedliska w okolicach Poręby gdyż znajdują się tu pola z uprawianą kukurydzą a dziki ich zapach wyczują nawet z ponad 20 km.
– Dzisiaj w symboliczny sposób ze względu na okres wakacyjny otworzyliśmy sezon łowiecki w polowaniach zbiorowych. Myśliwi nie tylko polują, ale zajmują się też gospodarką łowiecką i dokarmiają zwierzynę – mówi prezes koła Krzysztof Mazur.
– Cieszymy się, że są miejsca na naszym terenie, gdzie pojawiają się zające i kuropatwy, na które nie polujemy w celu zwiększenia ich populacji. Coraz częściej pojawiają się dzikie psy, lisy, sroki, jastrzębie i kruki, atakujące drobną zwierzynę. W ciągu roku wielokrotnie uczestniczymy w akcji zbierania sideł i wnyków i z tą patologią nadal będziemy walczyć. Koło Łowieckie jest żywotnie zainteresowane zmniejszeniem szkód łowieckich w uprawach i płodach rolnych, gdyż stanowią one coraz większy udział w kosztach działalności Koła. Ostatnie, łagodne zimy były dla dzików bardzo sprzyjające bo zdarza się że już nawet roczne lochy wydają potomstwo, wcześniej robiły to dopiero po skończeniu trzech lat, a ich mioty są coraz liczniejsze. Koła Łowieckie mają poważne problemy finansowe. Pieniądze na odszkodowania wypłacane są z budżetów kół łowieckich, ze składek członkowskich i wpływów ze sprzedaży odstrzelonej zwierzyny. W tym roku od kwietna upolowaliśmy już 56 dzików. Jeżeli budżet koła pozwoli to w tym roku także planujemy dalsze zakupy i zasiedlanie łowiska bażantami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz
Podaj swoje imię