MPWiK ma wielkie plany. Co zrealizuje w 2019 roku?

2
726

Zaopatrują mieszkańców w wodę, dbają o wywóz śmieci, sprzątnie chodników czy stan miejskich dróg. Ale nie tylko. Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Porębie zajmuje się także ważnymi i trudnymi inwestycjami. Sprawdźcie, co zrobi w Waszej okolicy.

To spółka komunalna, która dba o komfort porębian. Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Porębie zajmuje się przede wszystkim zaopatrywaniem mieszkańców w wodę, odbiorem i oczyszczaniem ścieków. To jednak nie wszystko. Pracownicy spółki nieraz dokonują ważnych napraw. Przykład? To właśnie porębski MPWiK wyremontował schody i fontannę pod Miejskim Ośrodkiem Kultury, czy też symboliczny napis „Poręba” od lat dekorujący zielony skwer w centrum naszego miasta. Nierzadko podejmują też trudniejsze zadania. Jakie spółka zaplanowała na bieżący rok?

Pozwoli na rozbudowę osiedla
To przykład inwestycji, która ma naprawdę duże znaczenie. – Pozwoli bowiem na rozbudowę osiedla domków jednorodzinnych wzdłuż ulicy Leszczynowej oraz poprawi parametry zasilania w wodę poprzez połączenie istniejącego wodociągu z hydrofornią w dzielnicy Niwki – mówi Mariusz Grabarczyk, prezes porębskiego MPWiK. Mowa tutaj o budowie wodociągu w ul. Leszczynowej, a konkretnie rzecz ujmując drugim, zaplanowanym na 2019 rok, etapie tej inwestycji. – Zakończenie planujemy na wiosnę tego roku – uściśla prezes Grabarczyk.

Wodociąg od zera
Wodociąg wzdłuż ulicy Leszczynowej to jednak tylko początek. Spółka zaplanowała także budowę nowej kanalizacji sanitarnej w ulicy Niepodległości. – Ta inwestycja pozwoli na kompleksowe uzbrojenie tej ulicy – podkreśla Mariusz Grabarczyk. Przypomina, że MPWiK jesienią 2018 roku wykonał na ulicy Niepodległości nowy wodociąg rozdzielczy. – W bieżącym roku zbudujemy także nowy wodociąg w ul. Sosnowej. Obecny ma już swoje lata, a co za tym idzie – jest już wysoce awaryjny – przyznają przedstawiciele MPWiK. Nowy wodociąg, który spółka zbuduje w tym miejscu, będzie także przedłużony i połączony z rurami w Drodze Krajowej nr 78. Ta inwestycja zakończyć ma się jesienią.

Będzie kompleksowy remont nawierzchni i chodników
Z kolei latem gotowy będzie wodociąg w ulicy Wiedzy. W tym przypadku – podobnie jak z inwestycją przy ul. Sosnowej – spółka wymienia leciwe i awaryjne instalacje. – Wymianę poprzedzi wykonanie nowej nawierzchni asfaltowej, co z pewnością zapewni mieszkańcom większy komfort – podkreślają przedstawiciele porębskiego MPWiK.
Jedną z najważniejszych inwestycji 2019 roku będzie dla spółki również projekt wodociągu oraz kanalizacji sanitarnej w ul. Roździeńskiego i Wiejskiej. MPWiK przygotowuje się w ten sposób pod kompleksowy remont nawierzchni i chodników przy tych ulicach.

2 KOMENTARZE

  1. a kiedy podepniemy ulice Przyszłości do kanalizacji i wyminiemy tam wodociąg zbudowany z rur azbestowych? no i możne wymienimy beczkowóz na szambo na większy, bo szamba z reguły maj większa pojemność

    • Zgodnie z Wieloletnim Planem Rozwoju i Modernizacji Urządzeń Wodociągowych i Urządzeń Kanalizacyjnych na lata 2018-2021, budowa hydroforu wraz z wodociągiem rozdzielczym w ulicy Partyzantów przewidziana jest na lata 2019-2020 / 2019 część projektowa, 2020 realizacja /.

      Budowa kanalizacji w ulicy Partyzantów będzie zrealizowana po wykonaniu kanalizacji w ulicach Roździeńskiego, Wiejskiej, Fabrycznej.

      MPWiK Poręba posiada dwa wozy asenizacyjne o pojemności 7,5 m3 oraz 3m3 / do obsługi posesji o utrudnionym dojeździe/. Większość nowych zbiorników bezodpływowych w zabudowie jednorodzinnej są zbiornikami dwu lub 3 komorowymi o komorach mniejszych niż 7,5 m3. Pojemność zbiornika 7,5 m3 jest maksymalną pojemnością na samochodzie ciężarowym dwuosiowym o DMC 18 ton. Większy zbiornik wymaga pojazdów ciężkich, 3 osiowych o DMC 26 ton a tym samym o mniejszej mobilności i wymagającym dobrze utwardzonych dróg dojazdowych do zbiorników , co niestety jest rzadkością. MPWiK w najbliższym czasie nie planuje zakupu takiego samochodu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz
Podaj swoje imię