Maszt komórkowy powodem do obaw? Miasto trzyma rękę na pulsie

2
1031
Maszt

Jak będzie wysoki, czy wpłynie na nasze samopoczucie, a nawet zdrowie? Inwestycje tego typu zawsze wywołują niezadowolenie i niepokój. Nie inaczej jest w naszym mieście. Urzędnicy wyjaśniają jednak, że plan budowy masztu telefonii komórkowej przy ul. Dębowej nie musi być powodem do obaw.

Maszt telefonii komórkowej stanąć ma w dzielnicy Dziechciarze, a konkretnie rzecz ujmując – przy ul. Dębowej. Zbudować chce go tu spółka Electronic Control Systems S.A. Formalne starania o pozwolenie na inwestycję rozpoczęła w połowie lipca 2017 roku.
– Spółka wystąpiła wówczas z wnioskiem o wydanie decyzji o ustaleniu lokalizacji inwestycji dla przedsięwzięcia polegającego na budowie stacji bazowej telefonii komórkowej na terenie działki o numerze ewidencyjnym 41 na terenie naszej gminy – tłumaczy Urząd Miasta w Porębie.

Nie można było wydać innej decyzji
Urzędnicy zgodnie z prawem wszczęli postępowanie administracyjne w tej sprawie. Wnikliwie przeanalizowali dokumentację, poinformowali strony o tzw. zamierzeniu inwestycyjnym. Co z tego wynikło?
– Analiza warunków i zasad zagospodarowania terenu oraz jego zabudowy wynikających z przepisów odrębnych, a także analiza stanu faktycznego oparta na zgromadzonym materiale dowodowym wykazała możliwość realizacji planowanego przedsięwzięcia – tłumaczy porębski magistrat.

W związku z tym, że inwestor spełnił wszelkie wymogi, w dniu 4 października 2017, burmistrz miasta Poręba wydał na rzecz Electronic Control Systems S.A decyzję o ustaleniu lokalizacji dla masztu telefonii komórkowej. – Reasumując; burmistrz był zobligowany do wydania pozytywnej decyzji w przedmiocie ustalenia lokalizacji tejże inwestycji. Przepisy nie dopuszczają możliwości odmowy wydania takiej decyzji w przypadku spełnienia przez inwestora wszystkich przesłanek – tłumaczą urzędnicy.

Burmistrz: trzymamy rękę na pulsie
Do urzędników docierają jednak obawy ze strony mieszkańców. – Całkiem zrozumiałe – przyznaje Urząd Miasta w Porębie. Jego przedstawiciele podkreślają, że plany budowy masztów telefonii komórkowej zawsze wywołują niezadowolenie i niepokój.
Burmistrz Ryszard Spyra zapewnia jednak, że planowana inwestycja nie stanowi przedsięwzięcia określonego w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2010 r. w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko. – Cały czas trzymamy rękę na pulsie. Doskonale zdajemy sobie sprawę, że mieszkańcy martwią się o swoje samopoczucie czy zdrowie i zrobimy wszystko, by inwestycja była dla nas wszystkich bezpieczna – zapewnia burmistrz Spyra.

2 KOMENTARZE

  1. Może wreszcie Krzemienda doczeka się dobrego sygnału komórkowego w domach a nie tylko na podwórkach i to jak najbliżej drogi 🙂

  2. Bardzo mnie zaintrygował Pan Burmistrz stwierdzeniem, że cały czas trzymają Państwo rękę na pulsie, czy mogę prosić o doprecyzowanie? I co Państwo zrobią, aby inwestycja byłą bezpieczna ? co to oznacza? Bardzo podobają mi się te sformułowania i z niecierpliwością czekam na szczegóły.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz
Podaj swoje imię