Po co te liście? To dla jeży!

0
332

Są nie tylko chronione, ale też niezwykle przyjazne oraz pożyteczne. Poręba o tym wie i zdecydowała się zadbać o jeże. W parku zostawiono dla nich specjalne pryzmy z liści, by miały się gdzie schować przed zimnem.

10 listopada obchodzony był Międzynarodowy Dzień Jeża. Te pożyteczne zwierzęta są objęte całkowitą ochroną, mimo to są zagrożone. Nierzadko bez pomocy człowieka, nie są w stanie przeżyć jesieni i zimy. Zwłaszcza w miastach, gdzie również często żerują. 

Jak im pomóc? Wiele gmin z naszego województwa zdecydowało się wyznaczyć jeżom specjalne strefy do przezimowania. Niektóre budują jeżom domki, inne decydują się na o wiele prostszy i bardziej naturalny środek. – Wystarczy, że zostawi się dla jeży trochę liści, w których lubią zagrzebywać się w chłodne dni i noce, a szanse na ich przetrwanie o wiele wzrosną – tłumaczą przedstawiciele Urzędu Miasta w Porębie.

Takie strefy wyznaczono w porębskim parku, nad Czarną Przemszą. Spacerowicze zauważyć mogą pryzmy z liści. – Apelujemy, by ich nie niszczyć ani nie zakłócać przyszłym domownikom spokoju – mówią urzędnicy.

Co ciekawe; miejsca, gdzie nie grabi się liści, a także – dla dobra jeży – rezygnuje się z odśnieżania – wyznaczono również m.in. w Krakowie, Wrocławiu czy Gdańsku. 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz
Podaj swoje imię